Články / Články Dnes je 18. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Dušičkové zamyšlení

Čtvrtek, 2.11.2023
inspirované filmem

Pavel Ambros

Vypněte hvězdy, teď smutné a cizí,
sundejte měsíc a slunce ať zmizí.
Vypusťte oceán, skácejte les,
nahradit nelze, co ztratil jsem dnes.
(Pohřební blues; W. H. Auden)

Slova britsko-amerického básníka Pohřebního blues Wystana Hugha Audena zazní ve slavném filmu z roku 1994 Čtyři svatby a jeden pohřeb s Hughem Grantem. Uvozuje obraz, který doslova „pronásleduje“ hlavní postavu filmu, záletníka, vtipného a okouzlujícího muže, který však nedokázal navázat hlubší vztah. Vystavěl kolem vlastního nitra tak nepropustnou zeď, že nedokáže projevit právě své city. Když potká osudovou ženu svého života, přinutí ho přemýšlet jinak. Stává se počátkem překvapivého tázání: Už jste někdy sami sebe nahlíželi položené v rakvi? Jak vlastně chcete ležet v rakvi? Dráždivá otázka, člověk před ní mimovolně trochu ucukne: „Co tím myslíš: Jak chceš vlastně ležet v rakvi?“

Konečnost znamená smrtelnost: můj život je omezený. Teoreticky to víme. V běžném životě myšlenku často potlačujeme. Když s někým ve vlastní rodině prožíváme zkušenost diagnózy rakoviny s prognózou několika měsíců života před sebou, která byla lékařem sdělena, vše nahlížíme jinak. Tato konečnost zůstává protikladem k „selfíčkům“, která nás hodlají přesvědčovat, jak je náš život nikdy nekončící sérií šťastných dnů: večírek střídá party, mejdan se mění v „mejdlo“. Přejeme si život bez bolesti. Skutečnost je jiná: Život umírá postupně. Nemoci a rány osudu to samy zajišťují.

Existuje umírání v pohodě? Funguje? Rozhovorům o prožitcích smrti, o životě po smrti se často vyhýbáme. Raději zahneme za roh. Na trh se dostává nový produkt, dobře promyšlený, navíc se dobře prodává. Tento startup dostává kvalitní reklamu. Již jste se setkali s nabídkou asistované sebevraždy pod označením „dobrá smrt“? Má své prominentní zastánce, kteří propagují nový životní styl. Zakrývají úzkost, zatemňují atmosféru.

Konfrontace s vlastní konečností utajuje možnost proměnit strach v odvahu. Ve středověku se mluvilo o ars moriendi. Křesťanství pěstovalo umění umírat. Křesťané v něj mohou doufat, dokonce mu důvěřovat: Ještě něco přijde! Tuto perspektivu jsme si nevymysleli sami. Je nám přislíbena Ježíšem – a je od nás očekávána. Přihlásíme se razantněji k životu založenému na vzkříšení? Není právě tento postoj nejvlastnějším posláním dnešního křesťana? Nestojí to za víc než jen za krátké zamyšlení, a to nejen v pošmourném listopadovém dni? Nemůžeme si to přibalit k naší letošní návštěvě hřbitova? Nebo jaký zde vůbec chceme mít program? Existuje spousta náhradních uspokojení: nejčastější je únik do života se vším všudy. Lidé, kteří jsou fixováni na tento svět, často působí vystresovaně. Skutečné cvičení v umění umírat život mění. Je totiž prožíván vědoměji. Je třeba vzpomínku na smrt praktikovat denně. Nebo nás snad již zcela pronikla demence věčného života?


Foto: Hřbitov v Pleši.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.6.2024 Moudrost a radost z vyhlížení Pána
7.6.2024 Kdo je skutečně mimo a kdo uvnitř prostoru vztahu a společenství s Ježíšem?
31.5.2024 Dar na cestu
24.5.2024 V Trojici si můžeme hrát před anděly
17.5.2024 Duch dává nahlížet z mnoha stranNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil