Články / Aktuality Dnes je 14. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitská škola pro domorodé děti v Sydney

Úterý, 30.1.2024
Austrálie. Redfern Jarjum College v Sydney je malá jezuitská škola, která nabízí vzdělání městským domorodým dětem a dětem z ostrovů v Torresově úžině, které se neúčastní vyučování běžných základních škol nebo je nezvládají v důsledku své chudoby a domácích poměrů. Slouží chlapcům a dívkám ve věku od čtyř do třinácti let; neplatí se žádné školné.


Co znamená název školy? Jarjum je místní domorodé slovo pro „mladého člověka“ nebo „dítě“ a Redfern je město, kde se škola nachází. Znak školy o ní hodně vypovídá. Jeho barvy jsou barvy domorodé vlajky, což zdůrazňuje spojení školy s místními domorodými lidmi.

Střed znaku tvoří křesťanský kříž nad písmeny IHS, což je zkratka jména Ježíš v řečtině. Tyto prvky jsou převzaty od Tovaryšstva Ježíšova, na jehož duchu a hodnotách projekt stojí. Druhý kruh obsahuje sluneční paprsky, které odrážejí víru zaměstnanců v naděje a sny jejich studentů. Největší kruh představuje širší komunitu, do které Jarjum College patří.

Pod hlavní částí znaku je bumerang obsahující školní motto „Gili“, což v gadigalštině znamená „zářit“. Bumerang ujišťuje studenty, že se vždy budou rádi vracet do Jarjumu a že tam budou vždy patřit.

Ptali jsme se ředitelky školy Katherine Zerounian, která nám měla hodně co říct o významu a životě školy. Co je na Jarjumu specifického, v čem se liší od ostatních jezuitských škol v Austrálii nebo jinde?

8

Redfern Jarjum College byla založena jako katolická škola v jezuitské tradici. Zde se ignaciánská spiritualita, charakterizovaná „nalézáním Boha ve všech věcech“, obohacuje prostřednictvím úcty a zkoumání domorodé spirituality. Je to katolická základní škola vlastněná jezuity, odpovědná provinciálovi Austrálie. Byla založena v roce 2013 z Aloysius College, což je další jezuitská škola v Sydney. Cílem bylo reagovat na potřeby domorodých chlapců a dívek, z nichž mnozí dříve navštěvovali běžnou školu, ale v tomto prostředí nebyli úspěšní.

Pro ně poskytujeme program, na který dohlíží Jesuit Education Australia. Vztah k jezuitské tradici a jezuitské provincii jde ještě dále. Naše práce je jasným odrazem Univerzálních apoštolských preferencí Tovaryšstva Ježíšova. Upozornila bych například na preferenci s názvem Kráčet s vyloučenými. Mnoho rodin, se kterými v Jarjumu spolupracujeme, zažívá chudobu a dopad mezigeneračního traumatu. Poskytujeme naději těm, kteří se ji snaží najít; oblékáme a sytíme děti a uspokojujeme jejich každodenní základní potřeby; denně objevujeme a vyzdvihujeme dary každého dítěte.

Přijímáme malý počet dětí a nabízíme jim individuální péči. V roce 2024 máme zapsaných dvacet šest žáků. Jsou rozděleni do čtyř tříd v závislosti na stupni jejich vývoje. Všichni naši žáci žijí ve svých domovech, odkud je každý den vyzvedne školní autobus a kam je na konci dne vrátí zpět.“

Prosili jsme paní ředitelku, aby nám pověděla nějaký příběh o úspěchu bývalých žáků:

„Jedna z našich absolventek nastupuje do jedenácté třídy v nedaleké katolické dívčí škole. Opravdu udělala pokrok v důvěře ve svou schopnost dalšího vzdělání a zapojila se do sportovního programu. Právě se jí podařilo získat první brigádu, kde pracuje o víkendech. Její matka připisuje tento úspěch na střední škole pobytu v Jarjumu, protože naše škola jí dodala sebevědomí, aby se viděla jako studentku, která je schopná úspěchu stejně jako každý jiný student.“


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.3.2024 Setkání evropských jezuitských archivářů
29.2.2024 Pokračuje vyšetřování Rupnikova případu
26.2.2024 Pět let Univerzálních apoštolských preferencí
6.2.2024 Thomas Hollweck SJ novým provinciálem středoevropské provincie
23.1.2024 Australská provincie přivítala P. generála Artura Sosu SJNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil