Články / Aktuality Dnes je 17. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Plastiky Marka Trizuljaka v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné

Středa, 14.2.2024
Olomouc. Již 14. února oslavíme Popeleční středu studentskou bohoslužbou v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné a na prahu postní doby budeme všichni označeni popelem, symbolem pokání a obrácení. Akademická farnost Olomouc při té příležitosti již pošesté pozvala do prostoru kostela současného umělce, aby se zhostil již tradiční postní umělecké intervence. Autorem letošního díla je výtvarník Marek Trizuljak. Do sakrálního prostoru vstupuje se třemi skleněnými plastikami s názvem Andělé naděje.


Jde o artefakty ze skla, se kterými nebyl autor spokojen, nebo jsou utvořeny ze zbytkového skla. "Chceme tím vyjádřit pravdu, že církev chce být prostorem pro všechny, i pro ty, kteří se necítí být Boha hodni. Také osobní cesta každého z nás je stále nehotová a málokdy se nám líbí její současný tvar. Přesto sami sebe nabízíme Bohu takoví, jací jsme, i se svou nedokonalostí, a necháváme Jeho, aby v nás konal své dílo lásky," uvádí farář olomoucké akademické farnosti Jan Regner SJ.

„Postní intervenci v kostele Panny Marie Sněžné jsem se rozhodl řešit umístěním několika skleněných objektů. Na cyklu andělů pracuji právě v tomto období, skleněná pyramida vznikla před více než deseti lety,” říká o postní intervenci Marek Trizuljak. „Každá ze skulptur má určitou chybu či nedokonalost. Skleněná pyramida (sen o architektuře kostela Nejsvětější Trojice) je vytvořena ze střepů, které byly původně určeny k vyhození. Také se později stalo, že se jedna její část rozbila. Až nynější záměr postní intervence mě vedl k opravě.”

Vernisáž intervence se bude konat po liturgii Popeleční středy, tedy přibližně ve 20.30 hodin. Dílo pak bude v tomto mariánském kostele k vidění až do konce postní doby. Smyslem této iniciativy je pozvat návštěvníky chrámu neotřelým způsobem za pomoci moderních uměleckých prostředků na cestu do vlastního nitra.

Akademická farnost Olomouc pořádá umělecké intervence ve svém chrámu od roku 2019. V uplynulých letech spolupracovala s malíři Patrikem Háblem a Janem Jemelkou, se sochaři Robertem Bučkem a Janem Ambrůzem a textilní výtvarnicí Dagmar Havlíčkovou.

Marek Trizuljak

Narodil se 7. června 1953 v Bratislavě. Věnuje se malbě, sklářské tvorbě, sochařství, výtvarné fotografii a literární tvorbě (např. sbírka básní „Dotyky a tušenia”, 1992, satirické statě „Většoumělec a jeho role v kulturních dějinách lidstva“, 2011, příležitostné úvahy v odborných periodicích a různých publikacích 1990–2024, přibližně od roku 2011 také bloggerská činnost). Významnou součástí jeho výtvarné činnosti je duchovně orientovaná tvorba pro kostely a církevní instituce, veřejné i privátní kaple atd. Je členem Unie výtvarných umělců Olomoucka a Sdružení Q Brno. Žije v Seničce u Olomouce.

Studium
1968–1973 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod, profesor Pavel Ježek;
1975–1981 Akademie výtvarných umění Praha, ateliér monumentální a figurální malby, profesor Arnošt Paderlík.

Účast na kolektivních výstavách v zahraničí: Kanada, Venezuela, Kuvajt, Egypt, Itálie, Německo, Nizozemsko, Španělsko, Chorvatsko, Polsko.
Samostatné výstavy (výběr): Kempten - D, Dorgali (Sardinie) – IT, Rimini – IT, Bratislava – SK, Beograd – Srbsko, Záhorská galéria Jána Mudrocha Senica nad Myjavou – SK, Galerie 8a Brno, Galerie Města Olomouce, GalerieZet Velká Bystřice, Dominikánský kostel v Olomouci (výstava skleněných plastik v lodi kostela), Sala Terrena Arcibiskupského zámku Kroměříž, Rotunda Květné zahrady v Kroměříži, Městská galerie Vlastimila Rady Železný Brod.
Účast na mezinárodních výtvarných symposiích: Česká republika, Slovensko, Itálie.

Ceny
2004 – Čestné uznání hejtmana Olomouckého kraje za účast na výstavě Civitas Dei; 2005 – Ocenění české biskupské konference za dlouhodobou uměleckou tvorbu a kulturní přínos; 2019 – Cena Fra Angelica za uměleckou tvorbu a kulturní přínos udělená Radou Konference Biskupů Slovenska pro vědu, vzdělání a kulturu; 2019 – Cena redakce blogu iDNES za fotografickou publikační činnost.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.3.2024 Může být náš půst pestřejší, než si obvykle myslíme? (2)
5.3.2024 Může být náš půst pestřejší, než si obvykle myslíme? (1)
13.2.2024 Půst je křesťanský pouze tehdy, je-li pozitivní
22.2.2023 Půst, almužna, modlitba
21.2.2023 „Čeho bych se měl v postní době vzdát?” – to není dobrá úvodní otázkaNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil