Články / Aktuality Dnes je 15. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pomoc ukrajinským uprchlíkům

Středa, 28.2.2024
Prostřednictvím programu „Jeden návrh“ jezuité od začátku války na Ukrajině nepřetržitě poskytují nouzovou pomoc, přístřeší, psychosociální podporu, vzdělání a integraci těm, kteří uprchli před násilím.


Od začátku války na Ukrajině jezuitské organizace doprovázely více než sto tisíc sedm set lidí prchajících před násilím. Koordinaci zajišťovaly evropská Jezuitská služba uprchlíkům (JRS) a síť Xaver ve spolupráci s nevládními organizacemi a místními partnery. Jedná se o pomoc v nouzi, přístřeší, psychosociální podporu, vzdělávání a integraci.

Regionální ředitel JRS Alberto Ares Mateos SJ zdůraznil: „Od prvního dne doprovázíme válečné uprchlíky prostřednictvím koordinované holistické reakce na Ukrajině, v sousedních zemích a v celé Evropě. I když už to tolik není na titulních stránkách novin, tato krize se stále vyvíjí a my jsme odhodláni poskytovat dlouhodobou podporu.

Naše srdce jsou naplněna nadějí díky mnoha svědectvím uprchlíků i hostitelských komunit, které zahrnují solidaritu a integraci. Trvale nám ukazují, že v kontextu plném bolesti, stresu a smutku je naděje stále živá. Jsme nesmírně vděční za nepřetržitou solidaritu mnoha štědrých lidí, nadací a organizací, které důvěřují dílu Tovaryšstva Ježíšova.“

Jak stav nouze pokračoval, potřeby uprchlíků se vyvíjely a reakce na ně se přizpůsobovala. Zatímco během prvního roku byla více než polovina podpůrných aktivit zaměřena na krátkodobou a mimořádnou pomoc, v roce 2023 tato oblast poklesla na 17 %. Mezitím se střednědobé aktivity, jako je bydlení a vzdělávání, více než zdvojnásobily z 20 % na 52 %. Největší nárůst však zaznamenalo dlouhodobé doprovázení, svůj objem více než ztrojnásobilo z méně než 10 % v roce 2022 na 31 % v roce 2023.

Projekt Jeden návrh, který byl předložen v červenci 2022 po hloubkovém posouzení potřeb, zahrnuje širokou škálu služeb, které mají být poskytnuty původně předpokládaným 73 168 lidem v průběhu tří let. Od té doby je průběžně revidován a rozšiřován po každoročním hodnocení potřeb.

Řeší potřeby násilně vysídlených Ukrajinců v celé Evropě, od okamžité humanitární reakce a nouzové pomoci na Ukrajině a v sousedních zemích až po dlouhodobé programy na podporu a integraci uprchlíků. Proto bude přínosem pro vnitřně vysídlené osoby, uprchlíky ukrajinské národnosti a uprchlíky jiných národností, vysídlené konfliktem na Ukrajině.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.3.2024 Ekumenická bohoslužba při druhém výročí války na Ukrajině
22.2.2024 Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička
18.10.2023 Sběr zimního vybavení
28.8.2023 Neodůvodněná agrese proti jezuitům v Nikaragui pokračuje
22.8.2023 Otec generál vyjádřil solidaritu jezuitům středoamerické provincieNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil