Články / Aktuality Dnes je 15. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pokračuje vyšetřování Rupnikova případu

Čtvrtek, 29.2.2024
Vatikánské tiskové středisko informuje o práci, kterou v posledních měsících dikasterium vykonalo v souvislosti s kauzou bývalého jezuity a známého umělce, obviněného několika řeholnicemi z psychického a sexuálního zneužívání: „Byly kontaktovány dotčené instituce a vyšetřování bylo rozšířeno na další subjekty.“ Dne 21. února se v Římě konala tisková konference se dvěma bývalými zasvěcenými ženami z Komunity Loyola, domnělými Rupnikovými oběťmi.


V posledních měsících byly kontaktovány dotčené instituce; rozsah vyšetřování byl rozšířen i na složky, s nimiž dosud nebyl navázán kontakt; byla získána dokumentace, která se nyní zkoumá. Takto pokračuje práce Dikasteria pro nauku víry na případu Marka Rupnika, známého mozaikáře a kazatele obviněného z psychického a sexuálního zneužívání některých plnoletých zasvěcených žen a propuštěného v červnu 2023 z Tovaryšstva Ježíšova, jehož byl členem. Papež František 27. října loňského roku pověřil bývalé Svaté oficium úkolem případ prozkoumat poté, co se rozhodl upustit od promlčení, aby mohl proběhnout soudní proces. Toto rozhodnutí bylo přijato na základě zpráv, které papeži v září zaslala Papežská komise pro ochranu nezletilých a které se týkaly závažných problémů při řešení Rupnikova případu a nedostatečné blízkosti k obětem.

Jak uvádí Tiskové středisko Svatého stolce, „v uplynulých měsících, na základě úkolu, který obdrželo od papeže na konci října, kontaktovalo Dikasterium pro nauku víry instituce, které se na kauze podílely v různých funkcích, aby získalo všechny dostupné informace o případu. Poté, co rozšířilo okruh vyšetřování na dosud nekontaktované subjekty, od kterých právě obdrželo poslední odpovědi, půjde nyní o prostudování získané dokumentace s cílem určit, jaké postupy bude možné a užitečné realizovat,“ vysvětluje vatikánský tiskový úřad.

Dne 21. února se v Římě v sídle Národní federace italského tisku (FNSI) konala tisková konference dvou bývalých zasvěcených žen z komunity Loyola, Italky Glorie Brancianiové a Slovinky Mirjam Kovac, domnělých Rupnikových obětí. Obě ženy, které doprovázela jejich právnička Laura Sgrò, vyprávěly o fyzickém, psychickém a sexuálním zneužívání, o zneužití moci a svědomí, které jako velmi mladé osobně zažily nebo o němž se dozvěděly, ze strany toho, kdo byl v komunitě považován za referenční osobu. Obě bývalé řeholnice doufají, že se nyní domohou pravdy a spravedlnosti bez osobní pomsty. „Odpustila jsem sobě i Rupnikovi,“ řekla Gloria Brancianiová přítomným novinářům a vyslovila naději, že pravda a utrpěná křivda dojdou uznání.


Převzato z Vatican News.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.3.2024 Setkání evropských jezuitských archivářů
26.2.2024 Pět let Univerzálních apoštolských preferencí
6.2.2024 Thomas Hollweck SJ novým provinciálem středoevropské provincie
30.1.2024 Jezuitská škola pro domorodé děti v Sydney
23.1.2024 Australská provincie přivítala P. generála Artura Sosu SJNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil