Aktuality |
A A A
|
Ekologicky zaměřené ignaciánské exercicie pro všechna vyznáníÚterý, 3.9.2024 Brazílie. Exercicie konané v severní Brazílii, inspirované ekoteologií a učením encykliky Laudato si‘, poskytují lidem všech vyznání kontakt se zemí a božstvím.
Katolíci, evangelíci, vyznavači afrických náboženství, spiritualisté a agnostici se sešli, aby prožili a sdíleli chvíle nejen modlitby, ticha a reflexe, ale také zkušeností, jako je kruhový tanec, jenž každému umožňuje cítit zemi, která nás podporuje. Mezináboženské ekologické ignaciánské exercicie jsou duchovní zkušeností hlubokého kontaktu s matkou-zemí, ke které je každý zván, aby poznal a cítil posvátno bez ohledu na svou víru.
Exercicie, které od roku 2017 pořádá Centro Alternativo de Cultura (Centrum alternativní kultury, CAC), které mimo jiné podporuje záchranu a význam afrických domorodých znalostí a původu, probouzí zájem lidí z různých prostředí, včetně členů sociálních hnutí na obranu lidských práv a přírody. Cílem je dát dohromady lidi, kteří chtějí žít v harmonii, lásce a úžasu uprostřed přírody, dotýkat se země, cítit vítr, naslouchat ptákům a chápat sami sebe jako bratry a sestry.
„Velmi často je zájem lidí z jiných náboženských tradic, kteří se cítí vítáni, integrováni a respektováni, zaměřen na zkušenost, kterou považují za podobnou té své,“ říká koordinátor CAC Juscelio Pantoja. „V prvním ročníku se zúčastnilo dvacet dva osob a v současné době se schází až padesát lidí. Mnozí z těch, kteří udělali tuto zkušenost, se rozhodli přijít na exercicie dvakrát nebo třikrát.“
Jedním z nich je Suelem Velasco z Belému ve státě Pará, který byl kdysi účastníkem a spolupracovníkem. Zaujala ho novost a integrace s komunitami a hnutími, které jsou součástí CAC. „Každé exercicie jsou jedinečné, protože závisejí na účastnících a na tom, co si přinesou ve svých ´zavazadlech´: své příběhy, své bohy, své modlitby a své mlčení. Exercicie odhalují krásu rozmanitosti, úctu k posvátné vyšší bytosti každého z nich. Je to setkání ruku v ruce a příležitost znovu se spojit s našimi kořeny,“ říká.
Alice Lopes Pereira z Ananindeua ve státě Pará říká, že když hledala hlubší zkušenost s Bohem, objevila, že všechno stvoření, lidé a prostředí jsou posvátné. „Pociťovat Boha ze země, v keři, v květinách, ve stromech, ve vodě, v hlíně a v sousedovi byla ta nejkrásnější modlitba, kterou duchovní cvičení přinesla. Byl to budíček pro ochranu naší Amazonie,“ řekla.
Tyto zkušenosti jsou možné díky čtyřdennímu programu s mnoha modlitbami, sdílením, tichem a zkušenostmi, které prostupují všechna náboženství a spirituality účastníků. Činnosti každého dne jsou rozvíjeny tak, aby se zaměřily na jeden přírodní prvek (země, vzduch, oheň a voda), který je spojen s ignaciánskou spiritualitou, stejně jako jeho biologické a teologické aspekty.
Všechno je propojené
Otec David Hubald Romero SJ, který se věnuje ekoteologii a je delegátem brazilského provinciála za amazonskou apoštolskou preferenci, je jedním z facilitátorů mezináboženských ekologických ignaciánských cvičení. Tento ekologický rozměr začal studovat v duchovních cvičeních roku 2020 během pandemie covidu-19. Bylo to v reakci na pozvání tehdejšího provinciála střední a jižní provincie Spojených států P. Rona Merciera, aby vedl s P. Brianem Christopherem online půlroční duchovní cvičení pro provincii.
Během této nové zkušenosti našel P. David v kontextu pandemie ekologické souvislosti v Ježíšových podobenstvích o úrodě, semenech a vodě. Od té doby jsou všechny jeho exercicie založeny na ekologickém přístupu.
„V encyklice Laudato si´ se opakuje věta: Vše je propojeno. Jedna věc je o tom přemýšlet, ale druhá věc je cítit, že jsme součástí Božího stvoření stejně jako stromy, řeky, ryby, zvířata, hmyz, slunce, měsíc a hvězdy. V tomto pojetí naší vzájemné závislosti se objevuje výzva ke spoluzodpovědnosti a oddanosti péči o společný domov,“ vysvětluje. Zdůrazňuje, že exercicie kultivují ekocentrickou perspektivu, ve které Stvořitel miluje veškeré stvoření, nejen lidské bytosti. Otec David věří, že Boží bezpodmínečná láska je univerzální a všezahrnující. Můžeme si tedy uvědomit, že veškeré stvoření, beze slov a řečí, vyjadřuje krásu a lásku Stvořitele.
Zdroj/Foto: jesuits.global.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za trpící Zemi
Modleme se, aby každý z nás věnoval pozornost bolestnému volání Země a obětí přírodních katastrof a klimatických změn a abychom se osobně nasazovali v péči o svět, který obýváme.
Národní úmysl
Za novomanžele
Modleme se, aby ti, kdo vstupují do manželství, vytrvali v lásce, věrnosti a vzájemné velkorysosti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|