Články / Názory Dnes je 25. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Názory

         A     A     A

Proces H opět obživl

Sobota, 27.6.2009
Na okraj zdařilého dokumentárního seriálu o mostrprocesu s Miladou Horákovou

Jan Regner

Česká televize nedávno odvysílala zdařilý dokumentární seriál Proces H o „monstrprocesu“ s ženou, která se kvůli své statečnosti stala komunistickému režimu trnem v oku - Miladou Horákovou. Dvacet let od sametové revoluce byly jednotlivé díly odvysílány přesně ve dnech, kdy proces v roce 1950 proběhl. Opírají se o unikátní mnohahodinový obrazový i zvukový záznam, který se nám jako zázrakem zachoval navzdory „velkému uklízení“ komunistických pohlavárů bezprostředně po převratu v roce 1989. Podmanivý seriál, který dokáže diváka doslova přimrazit k židli, je nyní celý ke stažení na stránkách České televize.

Dnešní komunisté se „vy-outovali“, když proti vysílání pořadu protestovali s tím, že je poškozuje v předvolebním klání. Paradoxní je, že kdysi museli soudní proces s Miladou Horákovou chtě nechtě poslouchat z obecních amplionů skoro všichni. Pod diktátem Moskvy, které se zdál československý režim, umožňující svým nepřátelům emigraci, příliš benevolentní, se začaly konat široce medializované procesy podle přesně vypracovaných scénářů.

Naši soudruzi se mohli inspirovat stalinskými monstrprocesy nad funkcionáři v době Velké čistky v SSSR v 30. letech 20. století. Zkušenosti z první akce tohoto druhu – z procesu H – pak mohli využít v dalších mostrprocesech. V jednom z nich byli odsouzeni také jezuité František Šilhan, Adolf Kajpr a František Mikulášek. Nový dokumentární seriál je velmi cennou připomínkou pro pamětníky, ale má také velkou vzdělávací hodnotu pro nás, mladou generaci, která si už na tento výstřelek komunistické propagandy nemůže pamatovat.

Paměť národa se musí osvěžovat, neboť – jak známo – historie, která upadne v zapomnění se lehko může zopakovat. Dvojciferné volební preference komunistické strany jsou tedy pro nás pro všechny tučným vykřičníkem.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.7.2018 Jezuita P. Fantišek Šilhan na TV Noe
19.8.2013 Přenesení ostatků Antonína Zgarbíka
9.2.2010 Šaty dělaj člověka
2.12.2009 K výročí listopadové revoluceNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil