Články / V médiích Dnes je 12. 7. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
V médiích

         A     A     A

Nahlédnutí do 13. komnaty Františka Lízny

Úterý, 8.12.2009
Herec Jaroslav Dušek provede diváky skrytými kouty osobnosti známého kněze

Redakce Jesuit.cz

Populární pořad České televize nabídne v pátek 11. prosince ve 20.55 osobní příběh českého kněze Františka Lízny. Nekonformní jezuita překonal zhoubné onemocnění pěší poutí, při které ušel tisíce kilometrů. Pořad provází herec Jaroslav Dušek, na přípravě se podílel i Jan Kačer a spisovatelka, režisérka a scenáristka Monika Elšíková. Reprízu uvede televize v sobotu 12. prosince ve 2.05 na svém prvním programu.


František Lízna, spolužák Václava Malého a spoluvězeň Václava Havla, nemohl před listopadem 1989 působit jako kněz. Pocházel z komunisty pronásledované rodiny, byl několikrát vězněn, podepsal Chartu 77.

Při své první mši obešel v kostele všechny přítomné estébáky a požehnal jim se slovy: "Ve jménu svatého Ignáce z Loyoly a na přímluvu Marie Panny ať se z tebe stane bojovník pro Krista!" To bylo poprvé a naposledy, kdy mohl vykonávat svou kněžskou službu, od té doby už žádnou mši nikde veřejně celebrovat nemohl.

Jeho svérázný způsob jednání a nezlomný smysl humor ho neopustil, i když byl opakovaně vězněn, nebo musel pracovat jako ošetřovatel žen s roztroušenou sklerózou. Nikdy se nenechal zlomit a zachoval si svou houževnatost. Veřejně mohl povolání kněze vykonávat až po roce 1989. Vždy se věnoval těm, které společnost vytlačovala na okraj, pracoval jako vězeňský duchovní, zaměřoval se na pastoraci Romů či bezdomovců.

Když četl knihu Paula Coelho o poutní cestě do Santiaga de Compostela, oslovila ho a sám se na podobnou pouť vydal. Po návratu zjistil, že má zhoubný nádor s metastázemi v kostech v neoperovatelném stádiu. Navzdory varování lékařů, se vydal pěšky na další pouť až na ostrov Chersones, spojený s působením Cyrila a Metoděje, kteří přinesli Slovanům křesťanství. Tak svým putováním symbolicky protnul celou Evropu. Poté se vydal na další pěší pouť do Říma a celkově tak již ušel přes 7000 km. Navzdory všem prognózám se z rakoviny vyléčil, což mnoho lidí považuje za zázrak.


Zdroj: ČT, pár informací ze zákulisí pořadu v Čétečku.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.11.2018 O duchovním životě manželů bude hovořit jezuita P. František Lízna
31.5.2018 Galerie elity národa o P. Františku Líznovi
18.11.2017 Jezuita František Lízna laureátem Ceny Paměti národa
12.11.2017 František Lízna převezme Cenu Paměti národa
24.2.2017 Duchovně odpočinkový pobyt s P. Františkem LíznouNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naše rodiny
Modleme se, aby rodiny dnešní doby byly doprovázeny s láskou, úctou a radou.
Národní úmysl Za rozpadající se rodiny a manžele v krizi – ať na přímluvu sv. Zdislavy vzájemnou láskou, úctou a věrností najdou cestu k sobě i k Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Poutní mše svatá


Koncert Pocta svatému Ignáci


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil