Články / Aktuality Dnes je 2. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Kardinál Špidlík dostal k narozeninám bohoslužbu s papežem

Čtvrtek, 17.12.2009
Řím. Při příležitosti 90. narozenin kardinála Tomáše Špidlíka papež Benedikt XVI. předsedal ve čtvrtek 17. prosince v 7.30 bohoslužbě v osobní kapli Redemptoris Mater ve Vatikánu. Pozval na ni oslavence s celým týmem římského Centra Alleti a českou komunitou žijící v Římě.


Právě Ateliér duchovního umění Centra Aletti byl roku 1996 pověřen obnovou této kaple. Dnes ji tedy zdobí mozaiky slovinského jezuity Marka Ivana Rupnika, kterého kardinál Špidlík duchovně a teologicky inspiroval.

„Jákobovo požehnání z dnešního čtení dobře zapadá do dnešního krásného jubilea 90. narozenin drahého kardinála Špidlíka,“ řekl ve své promluvě Benedikt XVI. Jeho dlouhý život a jedinečná pouť víry podle papežových slov dosvědčují, jak Bůh vede toho, kdo se mu svěří do jeho péče. „Prošel však také bohatým myšlenkovým vývojem a vždy s nadšením a s hlubokým přesvědčením tvrdil, že centrem veškerého Zjevení je Trojosobní Bůh a že člověk, stvořený k jeho obrazu, je v důsledku toho podstatným tajemstvím svobody a lásky, jež se uskutečňuje ve sdílení: samotném způsobu bytí Boha,“ pokračoval Svatý otec.

„Toto sdílení neexistuje jen samo pro sebe, ale vychází – jak neúnavně hlásá východní křesťanství – z božských osob, které se svobodně milují. Svoboda a láska, konstitutivní prvky osoby, nejsou pochopitelné prostřednictvím racionálních kategorií, takže osobě nelze porozumět jinak než v tajemství Krista, pravého Boha a pravého člověka, a ve společenství s Ním, což se stává přijetím „boholidství“ do samotné naší existence,“ zdůraznil dále papež.

Benedikta XVI. dále ve své promluvě vyjádřil přesvědčení, že kardinál Špidlík byl věrný této zásadě a během let vytvořil teologickou vizi, jež je stále živá a v mnoha ohledech také původní. „Organicky se v ní sbíhají křesťanský Východ a Západ a vzájemně se v ní obohacují svými dary. Jejím základem je život v Duchu; princip poznání - láska; studium - iniciace duchovní paměti; dialog s konkrétním člověkem - neodmyslitelné kritérium a jeho kontext, totiž stále živé tělo Kristovo, kterým je Jeho církev. S touto teologickou vizí je těsně spjato uplatňování duchovního otcovství, které kardinál Špidlík praktikoval a nadále vykonává,“ prohlásil papež.

Centrum Aletti pak Svatý otec nazval „malým duchovním potomstvem“, které dál rozvíjí plody Špidlíkova bádání a spojuje je s uměleckou tvorbou. Benedikt XVI. pak připomněl slova Jana Pavla II., která pronesl před deseti lety, když posvětil kapli Redemptoris Mater: „Toto dílo je výrazem teologie obou plic, z níž může církev třetího tisíciletí čerpat novou vitalitu“. Papež pak pokračoval: „Obraz Matky Vykupitele, který září ze středu hlavní stěny, nám klade před oči tajemství lásky Boha, který se stal člověkem, aby dal nám, lidským bytostem schopnost stát se Božími dětmi.“

Svou promluvu pak ukončil přáním kardinálu Špidlíku, aby nadále osvěcoval moudrostí členy „Centra Aletti“ a všechny jeho duchovní syny. „Při následujícím slavení posvátných tajemství každého svěřím mateřské ochraně Matky Vykupitele a budu vyprošovat milost od božského Slova, které přijalo naše tělo, světlo a pokoj, zvěstované andělům v Betlémě,“ dodal ještě Benedikt XVI.


Celou promluvu Benedikta XVI. lze najít na stránkách Vatikánského rozhlasu.
Zdroj: RaVat

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.2.2020 Duchovní den v Boskovicích
12.2.2020 Česko poznává kardinála Špidlíka
11.12.2019 Sto let od narození kardinála Tomáše Špidlíka
25.11.2019 Vzpomínkový večer k výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka
4.11.2019 Výstava o kardinálu Špidlíkovi v kostele svatého Ignáce v PrazeNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil