Články / Články Dnes je 2. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Články

         A     A     A

Závěr roku u brněnských studentů

Sobota, 26.12.2009
Malé ohlédnutí na sklonku kalendářního roku

Redakce Jesuit.cz

První listopadovou akcí VKH Brno byl již tradiční Víkend pro prváky. K nejdůležitějším událostem závěru kalendářního roku 2009 v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie se ale bezesporu zařadí instalace nového zvonu Martina Středy. Prosinec je měsícem, kdy začíná pro studenty období milé i nemilé. Znamená totiž nejen adventní očekávání a příchod vánočních svátků, ale i zápočty a zkoušky.


Zvon Martin Středa, který je darem města, při nedávné návštěvě moravské metropole požehnal papež Benedikt XVI. Slavnostní instalace za účasti představitelů města a církve se uskutečnila ve středu 11. listopadu. Nový zvon má elektrický pohon a zní každý den v 7.00, 12.00 a 19.00 hodin. Provizorní železný zvon z roku 1919, který ve věži kostela visel doposud, byl zapůjčen do vojenské expozice muzea města Brna.

Událost instalace zmíněného bronzového skvostu, o jejíž přípravu se zasloužil především salesiánský kněz Jan M. Bejček, se vydařila i navzdory nepřízni počasí. Na dobrém průběhu slavnosti se podíleli i brněnští studenti, Hotel Voroněž dodal občerstvení a studentský kaplan Josef Stuchlý SJ se postaral o promluvu pro závěrečnou slavnostní mši, které předsedal jezuitský provinciál František Hylmar.
Rektor kostela P. František Kuběna SJ žehná slavnostní instalaci (Foto: VKH Brno)


„Prostranství před věží kostela se začalo měnit již týden před akcí, kdy se tam objevily přenosné dopravní značky upozorňující na zákaz zastavení v den zvedání zvonu do věže,“ říká Stuchlý. S předstihem přijeli také zvonaři, aby před instalací připravili zvonovou stolici. V den D pak propukl pohyb u kostela již ráno kolem šesté, kdy odtahová služba začala odvážet překážející auta.

„Před osmou se pak objevila firma instalující přenosnou toaletu, stany pro řečníky a dechovou kapelu. Po osmé se jeřáb, který vážil 36 tun, prodral k severnímu rohu věže našeho kostela. Poté následovala instalace ozvučení, multimediálního panelu a stánku s informacemi,“ pokračuje studentský kaplan ve výčtu všech náležitostí, které bylo třeba před zahájením instalace nachystat. V deset hodin zazněly z věže fanfáry a spustila i dechová hudba. Všechno běželo jako na drátkách, a tak mohl v 11 hodin začít přímý přenos Českého rozhlasu Brno. Na začátku nejprve zazněly proslovy předsedy správní rady Nadačního fondu Campianus P. Jana Bejčka, primátora statutárního města Brna Romana Onderky a velvyslankyně Švédského království Catherine von Heidenstam.

„Potom už rektor kostela P. František Kuběna mohl požehnat slavnostnímu zavěšení a po tradičním poklepání zvonu zástupci dětí, studentů, kléru a samosprávy se jej chopily zručné ruce jeřábníků a vazačů. Ty zvon vyzvedly k oknu věže, do které jej zvonaři vtáhli a upevnili na patřičné místo,“ vypráví dále Stuchlý. To vše sledovalo několik televizních štábů, fotografů a vojáků v dobových uniformách, kteří vypálily také salvu ze svých zbraní.
Do věže kostela byl instalován zvon Martina Středy. Téměř 500kilový zvon je připomínkou historické události roku 1645, kdy bylo město neúspěšně obléháno Švédy.


Po vyzdvižení zvonu se zformoval průvod k hrobu velitele obrany města Brna Ludvíka Raduit de Souches a pak následovala ještě návštěva hrobky Martina Středy. Vše bylo naplánováno tak, aby se účastníci po návratu mohli zaposlouchat do vyzvánění nového zvonu, který svolával věřící na polední mši. Po slavnostní liturgii bylo v Aule Martina Středy připraveno pohoštění, na kterém nechyběl ani primátor města a švédská velvyslankyně.

Více fotografií z akce ZDE.

Výročí sametové revoluce

Další akce se konaly k oslavě 20. výročí sametové revoluce. Při této příležitosti běžel v zimním semestru přednáškový cyklus „1948 - 1989 - 2009. Osobnosti a témata z období komunistické nesvobody v Československu“. Víkend po koncertu začala třídenní pouť vysokoškoláků z Velehradu na Hostýn, na kterou se vydala skupina asi 25 studentů z Brna, Olomouce a ze Zlína. 17. listopadu se pak konal lampiónový průvod v Brně, který pořádají každoročně studenti FF MU. „Tento rok průvod končil modlitbou v kostele sv. Augustina, kterou skvěle připravili studenti z VKH,“ referuje Stuchlý.

Tématu listopadových událostí v ČR byla věnována také jedna z besed ve Studentském centru. O počátcích VKH Brno přišli se studenty diskutovat členové Akademického fóra Dominik Munzar z Přírodovědecké fakulty a Stanislava Ševčíková z Fakulty sociálních studií.

Konec liturgického roku byl ve znamení silvestrového Mecheche. „Styloví česko-slovenští moderátoři nás uvedli do doby, kterou si většina z nás nepamatuje, ale hodně o ní slyšela. Na světlo světa se vynořily nejlepší kousky ze šatníků našich rodičů, zavlnilo se několik baloňáků, odvážnější sáhli i po nylonových košilích,“ vypráví přímí účastníci. Hudebně večer provázely hity, které v době minulé zněly z gramofonů a magnetofonů.

Prosinec ve znamení Vánoc a zkoušek

O prvním prosincovém víkendu se uskutečnila na faře nedaleko Vyškova adventní duchovní obnova, kterou vedl P. Ladislav Štefek. Na mikulášskou návštěvu se vydala skupinka brněnský studentů také do Vídně. Výlet zahájila návštěvou výstavy "Impresionismus. Jak se světlo dostalo na plátno" v Albertině, která nabídla unikátní podívanou ze sbírek celé Evropy na jednom místě. Po výstavě se skupinky ujala zástupkyně z KHG Vídeň, se kterou si šest studentů prohlédlo památky.

Při příležitosti svátku sv. Mikuláše studenti navštěvují domovy důchodců a nemocnice, aby svým divadelním představením potěšili tamější pacienty. Rorátní mše v 6.00 hodin ráno navštěvuje 50-80 studentů, kteří se po snídani na SC vždy rozprchnou po fakultách a úřadech. Ve studentském kostele úspěšně proběhl i mikulášský koncert nadačního fondu Campianus.

Zajímavou novinkou v brněnském jezuitském kostele jsou nedělní bohoslužby v 10 hodin, které jsou celkem tři. V hlavní lodi kostela slouží mši v češtině rektor kostela, v severní oratoři nazvané Barunka zatím slaví studentský kaplan mši v angličtině a v přízemním severním víceúčelové Aule Martina Středy probíhá bohoslužba Luterské evangelické církve augsburského vyznání, které předsedá reverend Kratka. „Trochu vzrušení do stojatých vod Brna přinesla návštěva Johna Murphyho z Kalifornské provincie,“ dodává Josef Stuchlý.

„Na našem Studentském centru se také objevil poprvé v historii VKH Brno živý vánoční stromeček. Pod zlatými baňkami a červenými třpytkami mohou studenti nechávat papírky se svými přáními a prosbami, za které pak během zkouškového bude sloužena mše svatá,“ vypráví studenti z brněnského VKH. Úspěšná byla i Adventní noční pouť nebo vernisáž výstavy Lucie Angelico-Holíkové "ARCUS – most z nebe", která proběhla 15. prosince. Nyní jsou již v běhu přípravy plesu VKH Brno, který studenty čeká v únoru.


Zdroj: VKH Brno


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.9.2019 Vysokoškoláci zahajují nový akademický rok
3.6.2019 Akademická farnost v Olomouci pořádá přípravy na manželství
14.5.2019 Absolventský Velehrad se uskuteční již tento víkend
26.9.2018 Studentské farnosti zahajují nový akademický rok
23.4.2018 Na Studentský Velehrad se letos sjelo na sedm set mladých lidíNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil