Články / Články Dnes je 2. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Články

         A     A     A

Události roku 2009

Úterý, 29.12.2009
Ohlédnutí za vybranými významnými událostmi uplynulého roku

Jan Regner

Stejně jako vloni, využijeme i letos konec roku a začátek roku nového k ohlédnutí, hodnocení a bilancování. Při této příležitosti jsme se pokusili z nepřeberného množství aktivit vybrat několik, které lze – byť z různých důvodů – považovat za velmi významné. Zvláštní důraz jsme přitom kladli na události týkající se české a slovenské provincie jezuitského řádu.


Český jezuita slovenského původu Pavel Gábor, který ještě nedávno pracoval ve francouzské metropoli na zdokonalování přístrojů sloužících k objevování planet mimo sluneční soustavu, byl 15. ledna členem vatikánské delegace na slavnostní inauguraci Mezinárodního roku astronomie v sídle UNESCO v Paříži.

Režisér Martin Scorsese se na začátku roku nechal slyšet, že připravuje natáčení filmu o křesťanech, kteří v Japonsku v 17. století položili svůj život pro víru. Půjde o adaptaci literární předlohy Mlčení, kterou v roce 1966 napsal japonský spisovatel Šusaku Endo o jezuitských misionářích. Slavný americký tvůrce Scorsese, který je podepsán i pod snímkem Poslední pokušení Krista, získal pro svůj projekt zvučná jména. V hlavních rolích se mají objevit Daniel Day-Lewis, Benicio Del Toro nebo Gael García Bernal.

Generální představený jezuitského řádu Adolfo Nicolás vykonal ve dnech od 29. ledna do 7. února návštěvu Kalifornie. Ve Spojených státech se zúčastnil oslav stého výročí od založení kalifornské provincie. Při této příležitosti navštívil Nicolás 11 měst a asi 30 různých míst spojených s působením jezuitského řádu.

Duben byl ve znamení dvou svěcení mladých českých jezuitů. Jáhenské svěcení nejprve 14. dubna přijal Petr Vacík spolu s deseti scholastiky z celého světa v římském jezuitském kostele del Gesu z rukou Piera Mariniho, titulárního arcibiskupa Martirama. Svátost kněžství bude jáhnovi Jen o čtyři dny později byl brněnský jezuitský kostel svědkem kněžského svěcení Ladislava Noska z rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. První mši svatou novosvěcenec slavil o den později v kostele sv. Ignáce v Jihlavě.

Již 3. ročník Barokních jezuitských Klatov se uskutečnil ve dnech 24.-26. dubna a jako téma si letos organizátoři zvolili jezuitské školství. Hlavním bodem programu byla jako opět série historických přednášek a bohoslužby doprovázené barokními skladbami v podání Kolegia pro duchovní hudbu. Organizátoři zvolili díla absolventa jezuitské školy Adama Michny z Otradovic. Představil se také projekt nové expozice klatovských katakomb.

Mezinárodní kongres nazvaný "Případ Galileo: historická, filozofická a teologická reinterpretace" proběhl od 26. do 30. května v italské Florencii. Konal se při příležitosti Mezinárodního roku astronomie a 400. výročí od prvních astronomických pozorování, které stojí na počátku vědecké revoluce. Na kongresu vystoupilo více než tři desítky odborníků a to jak přírodovědců či historiků, tak také filosofů a teologů. Mezi přednášejícími nechyběl ani jezuita George Coyne.

V neděli 14. června se v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě konalo biskupské svěcení slovenského jezuity Cyrila Vasiľa. Hlavním světitelem byl emeritní řeckokatolický biskup križevacký Slavomír Miklovš z Chorvatska, z jehož rukou Cyril Vasiľ přijal před 22 lety i svěcení kněžské.

Generální představený jezuitského řádu Adolfo Nicolás od 24. do 30. července navštívil africký kontinent. Zúčastnil se také Světového kongresu bývalých jezuitských studentů, který se konal v Bujumbuře v Burundi od 22. do 27. července.

Po úspěchu z roku 2008 připravili slovenští jezuité se svými spolupracovníky na přelomu měsíců července a srpna letní duchovní obnovu pro mládež nazvanou Xaveriáda 2009. Bohatá nabídka obsahovala mnoho zajímavých aktivit, sociální projekty, tábory, pěší či cyklistické poutě.

Slovenská provincie jezuitů dostala nového představeného. Generál Adolfo Nicolás jmenoval 13. července slovenským provinciálem P. Petera Bujka. Úřad převzal 31. října z rukou dosavadního představeného P. Jána Ďačoka.

Na filmovém festivalu v Benátkách byl 10. září představen dokumentární film "Matteo Ricci, jezuita v království draka". U příležitosti blížícího se 400. výročí úmrtí slavného křesťanského misionáře v Číně snímek natočil albánský režisér Gjon Kolndrekaj.

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně dostal nový zvon. Slavnostní instalace za účasti představitelů města a církve se uskutečnila ve středu 11. listopadu. Zvon Martin Středa, který je darem města, při nedávné návštěvě města požehnal papež Benedikt XVI.

Na sklonku roku vyšly na DVD dva dokumenty Otakára M. Schmidta: snímek o jezuitském řádu Nejsme andělé, jen děláme jejich práci a film Nejznámější Čech - Jan Nepomucký. Oba snímky je možné si vychutnat buď v české verzi s komentářem Marka Ebena, nebo ve verzi anglické.

Kardinál Tomáš Špidlík, světově uznávaný specialista na spiritualitu křesťanského Východu, oslavil 17. prosince 90. narozeniny. Na jeho počest se ve čtvrtek 10. prosince večer, tedy týden před tím, konala v české Papežské koleji Nepomucenum slavnostní recepce. V den narozenin pak slavil bohoslužbu s papežem v kapli Redemptoris Mater ve Vatikánu.

Na Štědrý večer odvysílala Česká televize v premiéře dokument režiséra Otakára Schmidta o svatém Vojtěchovi, na němž se významně spolupodílel i mladý jezuitský historik Miroslav Herold. Vystoupil v něm také kardinál Tomáš Špidlík.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.8.2018 Sté výročí korunování sochy Panny Marie Svatohostýnské
30.3.2014 Tovaryšstvo Ježíšovo v číslech
6.1.2009 Bilance roku 2008Náš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil