Články / Aktuality Dnes je 27. 11. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Indický jezuita Eric Mathias přiletěl do Čech

Středa, 19.5.2010
Praha. Eric Mathias, ředitel jezuitské školy Xavier v Manvi určené především pro děti z nejchudších rodin, přiletěl v pátek 21. května ráno do české metropole. V kostele sv. Ignáce bude mít besedu o svých nových projektech, které chystá v provincii Karnátaka na jihozápadě indického subkontinentu. Právě misii, kterou kdysi tento charizmatický muž založil, navštívila před dvěma lety čtrnáctičlenná skupina dobrovolníků z Česka a ze Slovenska.


Indický jezuita bude koncelebrovat v pátek 21. května při bohoslužbě od 17.30 v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí a pak nabídne od 19 hodin v Družinské kapli zájemcům besedu o činnosti v misijní stanici v Manvi a o svých neskromných snech, které se snaží na tomto místě realizovat.

Misie pro tzv. dality, nejchudší vrstvu indické společnosti, začala v letech 2001-2003 v Pannuru nejprve sociologickým průzkumem, při kterém jezuité zjistili, že většina dětí je nucena k otrockým pracem na poli. I když by měly chodit do školy, většina dětí z chudých rodin prostě jen těžce pracuje doma a školu nenavštěvuje.

Jezuité se rozhodli jednat a tuto situaci změnit. Začali navštěvovat vesnice a děti posílat na různé křesťanské školy v Karnátace, například do Mangalore nebo Bangalore, později založili vlastní školu v Manvi. Tak vznikla jediná škola v celém státě určená pro dality, kde už od první třídy probíhá výuka v angličtině.

„Daliti jsou vytlačováni na okraj společnosti, jsou to v podstatě otroci. Za normálních okolností je pro ně nemožné se z této tíživé situace vymanit. Pokud ovšem se jim dostane dobrého vzdělání, pokud pochopí, jaká jsou jejich práva, a pokud se naučí anglicky, stanou se konkurenceschopní v prostředí, které je dosud doménou lidí z vyšších kast, především z té nejvyšší kasty bráhmanů,“ vysvětluje Eric Mathias důvody, které vedly jezuity k založení školy. Ta je dnes nejlepší školou v celém regionu.


Na našich stránkách si lze přečíst rozhovor s Erikem Mathiasem, v kterém popisuje začátky misie v Pannuru a Manvi. Tuto jezuitskou misii je možné podpořit zasláním peněžního daru na bankovní konto č. 5076811718/4000, variabilní symbol 10851. Informace o Adopci na dálku ZDE.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.9.2022 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
31.8.2013 Indický jezuita AMA Samy učil v Praze meditaci
9.5.2012 Indický religionista Noel Sheth přednášel v Česku
19.10.2011 Do Prahy přijede indický jezuita Orville de Silva
21.9.2010 Indický provinciál Serrao navštívil českou metropoliNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí?…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za děti, které trpí
Modleme se, aby děti, které trpí, především žijící na ulici, oběti válek a sirotci, měly přístup ke vzdělání a mohly znovu zažít srdečnost rodinného prostředí.
Národní úmysl Za návštěvníky hřbitovů
Modleme se za všechny, kdo vzpomínají na své zesnulé, aby se otevřeli víře ve věčný život.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil