Články / Aktuality Dnes je 27. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Indický jezuita Eric Mathias přiletěl do Čech

Středa, 19.5.2010
Praha. Eric Mathias, ředitel jezuitské školy Xavier v Manvi určené především pro děti z nejchudších rodin, přiletěl v pátek 21. května ráno do české metropole. V kostele sv. Ignáce bude mít besedu o svých nových projektech, které chystá v provincii Karnátaka na jihozápadě indického subkontinentu. Právě misii, kterou kdysi tento charizmatický muž založil, navštívila před dvěma lety čtrnáctičlenná skupina dobrovolníků z Česka a ze Slovenska.


Indický jezuita bude koncelebrovat v pátek 21. května při bohoslužbě od 17.30 v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí a pak nabídne od 19 hodin v Družinské kapli zájemcům besedu o činnosti v misijní stanici v Manvi a o svých neskromných snech, které se snaží na tomto místě realizovat.

Misie pro tzv. dality, nejchudší vrstvu indické společnosti, začala v letech 2001-2003 v Pannuru nejprve sociologickým průzkumem, při kterém jezuité zjistili, že většina dětí je nucena k otrockým pracem na poli. I když by měly chodit do školy, většina dětí z chudých rodin prostě jen těžce pracuje doma a školu nenavštěvuje.

Jezuité se rozhodli jednat a tuto situaci změnit. Začali navštěvovat vesnice a děti posílat na různé křesťanské školy v Karnátace, například do Mangalore nebo Bangalore, později založili vlastní školu v Manvi. Tak vznikla jediná škola v celém státě určená pro dality, kde už od první třídy probíhá výuka v angličtině.

„Daliti jsou vytlačováni na okraj společnosti, jsou to v podstatě otroci. Za normálních okolností je pro ně nemožné se z této tíživé situace vymanit. Pokud ovšem se jim dostane dobrého vzdělání, pokud pochopí, jaká jsou jejich práva, a pokud se naučí anglicky, stanou se konkurenceschopní v prostředí, které je dosud doménou lidí z vyšších kast, především z té nejvyšší kasty bráhmanů,“ vysvětluje Eric Mathias důvody, které vedly jezuity k založení školy. Ta je dnes nejlepší školou v celém regionu.


Na našich stránkách si lze přečíst rozhovor s Erikem Mathiasem, v kterém popisuje začátky misie v Pannuru a Manvi. Tuto jezuitskou misii je možné podpořit zasláním peněžního daru na bankovní konto č. 5076811718/4000, variabilní symbol 10851. Informace o Adopci na dálku ZDE.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.2.2023 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
12.9.2022 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
31.8.2013 Indický jezuita AMA Samy učil v Praze meditaci
9.5.2012 Indický religionista Noel Sheth přednášel v Česku
19.10.2011 Do Prahy přijede indický jezuita Orville de SilvaNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil