Články / Aktuality Dnes je 26. 6. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Brno si připomnělo Martina Středu a triumf nad Švédy

Úterý, 17.8.2010
Brno. Během tří dní od pátku 13. do neděle 15. srpna si v ulicích i kostelech největší moravské město připomnělo, že před 365. lety úspěšně odrazilo útok Švédů. V obraně hrál zásadní roli i Martin Středa, jezuita s pověstí svatosti, jehož tělesná schránka leží v kryptě brněnského kostela Nanebevzetí Panny Marie.


Atmosféru konce třicetileté války navodili vojáci, kteří se po městě procházeli v dobových kostýmech. Nechyběli ani ti v barvách švédského vojska, kteří 15. srpna 1645 odtáhli od bran města s nepořízenou. Muži s mušketami a markytánky zájemce neochudili ani o ukázky tehdejšího vojenského výcviku a bitevních scén. O organizaci se postarala Společnost 1645 spolu s městem Brnem, brněnským biskupstvím a Brněnským kulturním centrem.

V Radnické ulici a na Zelném trhu bylo zase možné navštívit dobový jarmark, kde byly k mání výrobky tradičních řemesel. V katedrále svatého Petra a Pavla se v sobotu konal koncert duchovní hudby, v neděli slavnostní bohoslužba a večer pro zpestření krátký ohňostroj na Zelném trhu. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie se také uskutečnila poutní mše ve stejnojmenném jezuitském kostele, který ukrývá ostatky Martina Středy.

Fakt, že se v roce 1645 Brnu podařilo ubránit se navzdory obrovské vojenské přesile nepřítele, dodnes historiky udivuje. Švédský velitel Torstensson se zdál neporazitelný a dokud nenarazil před branami Brna na houževnaté obránce, vršil jedno vítězství za druhým.

Po tříměsíčním obléhání města vedl Torstensson hlavní útok právě v den slavnosti Mariina nanebevzetí. Černá svatotomská Marie a hrstka jejích ctitelů v čele s Martinem Středou útok odrazili. Přitom velitel městské obrany Raduit de Souches měl k dispozici pouze 426 vojáků a tisíc civilistů, z nichž padlo 250. Proti nim útočilo 28 tisíc profesionálů a neuvěřitelných osm tisíc z nich položilo před branami města svůj život, než se Torstensson rozhodl se zbytkem vojska odtáhnout.

Svatotomská Panna Maria je od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města. Její přímluva se po neúspěšném útoku švédské armády proslavila v celé Evropě.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.8.2021 Užitek putování po Ignaciánské poutní trase
7.7.2021 Sté výročí zasvěcení Polska Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu
12.3.2021 Digitální pouť novou středoevropskou provincií
19.2.2021 Exercicie na Via Transilvanica
24.9.2020 Setkání tří kultur na mariánském poutním místěIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za rodiny
Modleme se za křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.
Národní úmysl Za nově vysvěcené kněze
Modleme se za nově vysvěcené kněze, aby byli stateční a věrní a stále úžeji se spojovali s Kristem Veleknězem.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Jiřího Hebrona SJ a Václava Novotného SJ


Primice novokněží V. Novotného SJ a J. Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovně rekreační pobyt zrakově postižených


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil