Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Brno si připomnělo Martina Středu a triumf nad Švédy

Úterý, 17.8.2010
Brno. Během tří dní od pátku 13. do neděle 15. srpna si v ulicích i kostelech největší moravské město připomnělo, že před 365. lety úspěšně odrazilo útok Švédů. V obraně hrál zásadní roli i Martin Středa, jezuita s pověstí svatosti, jehož tělesná schránka leží v kryptě brněnského kostela Nanebevzetí Panny Marie.


Atmosféru konce třicetileté války navodili vojáci, kteří se po městě procházeli v dobových kostýmech. Nechyběli ani ti v barvách švédského vojska, kteří 15. srpna 1645 odtáhli od bran města s nepořízenou. Muži s mušketami a markytánky zájemce neochudili ani o ukázky tehdejšího vojenského výcviku a bitevních scén. O organizaci se postarala Společnost 1645 spolu s městem Brnem, brněnským biskupstvím a Brněnským kulturním centrem.

V Radnické ulici a na Zelném trhu bylo zase možné navštívit dobový jarmark, kde byly k mání výrobky tradičních řemesel. V katedrále svatého Petra a Pavla se v sobotu konal koncert duchovní hudby, v neděli slavnostní bohoslužba a večer pro zpestření krátký ohňostroj na Zelném trhu. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie se také uskutečnila poutní mše ve stejnojmenném jezuitském kostele, který ukrývá ostatky Martina Středy.

Fakt, že se v roce 1645 Brnu podařilo ubránit se navzdory obrovské vojenské přesile nepřítele, dodnes historiky udivuje. Švédský velitel Torstensson se zdál neporazitelný a dokud nenarazil před branami Brna na houževnaté obránce, vršil jedno vítězství za druhým.

Po tříměsíčním obléhání města vedl Torstensson hlavní útok právě v den slavnosti Mariina nanebevzetí. Černá svatotomská Marie a hrstka jejích ctitelů v čele s Martinem Středou útok odrazili. Přitom velitel městské obrany Raduit de Souches měl k dispozici pouze 426 vojáků a tisíc civilistů, z nichž padlo 250. Proti nim útočilo 28 tisíc profesionálů a neuvěřitelných osm tisíc z nich položilo před branami města svůj život, než se Torstensson rozhodl se zbytkem vojska odtáhnout.

Svatotomská Panna Maria je od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města. Její přímluva se po neúspěšném útoku švédské armády proslavila v celé Evropě.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.6.2022 Svědectví o putování po Ignaciánské poutní trase
28.6.2022 Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů
12.8.2021 Užitek putování po Ignaciánské poutní trase
7.7.2021 Sté výročí zasvěcení Polska Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu
12.3.2021 Digitální pouť novou středoevropskou provinciíIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil