Aktuality |
A A A
|
Na Těšínsku jsou jezuité už 400 letPondělí, 18.10.2010 Český Těšín. Letos slaví jezuité v Českém Těšíně 400 let svého působení. První dva členové řádu, Jiří Dingenauer a Martin Slabina, přišli do tohoto města z Olomouce na Vánoce roku 1610. V současné době v řeholním domě žije šest jezuitů, kteří se starají o současnou farnost a exerciční dům.
Těšín v sedmnáctém století ještě nebyl rozdělen na dvě části, polskou a českou, jak je tomu dnes. Český Těšín vznikl až v roce 1920, když velvyslanecké konference rozhodla o rozdělení sporného území Těšínska mezi nově vznikající Československo a Polsko. Stanovená hranice probíhala podél řeky Olše. Ta městem protéká a dělí jej na dvě části. Na území dnešního Českého Těšína se o něco později vznikl díky řádu katolický kostel.
Římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova stojí na okraji Masarykových sadů a v současnosti je nejvýraznější církevní památkou Českého Těšína. Základní kámen tohoto kostela byl položen 11. června roku 1892 za finanční podpory vratislavského arcibiskupa kardinála Georga Koppa a arcivévody Albrechta, kteří uhradili bezmála polovinu stavebních nákladů. Novostavba pak byla slavnostně vysvěcena 10. října 1894.
Kostel je postaven v novogotickém slohu podle návrhu vídeňského architekta Ludvíka Satzkého. Interiér chrámu vyzdobila řezbářská firma Stufflesser ze St. Ulrichu v rakouském Tyrolsku. Mezi charakteristické znaky exteriéru patří lomený portál nebo ornamentální prvek stylizovaného květu růže. Typickým prvkem, který je vidět i z velké dálky, je rozdílná výška průčelních věží. Západní je o poznání vyšší, zdobí ji hodiny a plní funkci zvonice. Rozdíl ve výšce věží je způsoben tím, že při stavbě kostela prostě finanční prostředky a stavba podle původní projektové dokumentace nemohla být dokončena.
V první polovině roku 1945 před koncem 2. světové války při odstřelu nedalekého mostu přes řeku Olši byl chrám vážně poškozen a musel projít dalekosáhlou opravou. V roce 2003 se z rozhodnutí Ministerstva kultury stal kostel kulturní památkou.
Více o historii působení jezuitů v Těšíně na stránkách farnosti.
(red)
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší akce více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|