Články / Aktuality Dnes je 24. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Miloš Bok předvede své Snové koledy

Sobota, 8.1.2011
Praha. Během latinské bohoslužby v pražském jezuitském kostele zasvěceném svatému Ignáci z Loyoly zazní Snové koledy Miloše Boka. Účinkovat budou smíšené sbory z východních Čech a Čeští symfoničtí sólisté pod dirigentskou taktovkou samého hudebního skladatele, který o sobě v poslední době dal vědět díky hudbě pro filmy režiséra Jiřího Stracha. Dirigent, klavírista, sbormistr, varhaník a skladatel Miloš Bok také v současné době působí jako pedagog v děčínské škole Nativity.


Bok nedávno vydal další CD s vlastní chrámovou hudbou. Nechybí ani větší celek z oratoria Svatá Zdislava. Chrámové skladby pražského rodáka je možné kvůli jejich interpretační náročnosti slyšet přímo při liturgii jen málokdy. K vykonání jeho monumentální hudby je totiž zapotřebí velkého počtu instrumentalistů a sboristů.

Kvůli Snovým koledám se v neděli 9. ledna do Prahy sjede na 160 účinkujících. Jde o svéráznou tečku za letošním vánočním programem Miloše Boka, který předtím mimo jiné několikrát vykonal slavnou Rybovu mši.

Snové koledy volně navážou na skladatelův předchozí cyklus Symfonické koledy. V nich vytvářejí melodie tradičních vánočních koled jen východisko k vlastní tvůrčí invenci a hravosti. Zároveň při svých opulentních kompozicích skladatel neodhlíží od sakrálního prostoru a obléká svou hudbu do liturgického hávu, který jasně svědčí o jeho duchovním založení.


Foto a více informací www.milosbok.com

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
28.6.2019 Hudba plní roli stavitele mostů
26.6.2019 Moravská a slovenská poutní místa se spojí k poctě svatých Cyrila a Metoděje
15.4.2019 Velikonoční festival duchovní hudby se rozezní i v jezuitském kostele
12.4.2019 Hudba podpoří liturgickou dobuNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil