Články / Aktuality Dnes je 20. 10. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Miloš Bok předvede své Snové koledy

Sobota, 8.1.2011
Praha. Během latinské bohoslužby v pražském jezuitském kostele zasvěceném svatému Ignáci z Loyoly zazní Snové koledy Miloše Boka. Účinkovat budou smíšené sbory z východních Čech a Čeští symfoničtí sólisté pod dirigentskou taktovkou samého hudebního skladatele, který o sobě v poslední době dal vědět díky hudbě pro filmy režiséra Jiřího Stracha. Dirigent, klavírista, sbormistr, varhaník a skladatel Miloš Bok také v současné době působí jako pedagog v děčínské škole Nativity.


Bok nedávno vydal další CD s vlastní chrámovou hudbou. Nechybí ani větší celek z oratoria Svatá Zdislava. Chrámové skladby pražského rodáka je možné kvůli jejich interpretační náročnosti slyšet přímo při liturgii jen málokdy. K vykonání jeho monumentální hudby je totiž zapotřebí velkého počtu instrumentalistů a sboristů.

Kvůli Snovým koledám se v neděli 9. ledna do Prahy sjede na 160 účinkujících. Jde o svéráznou tečku za letošním vánočním programem Miloše Boka, který předtím mimo jiné několikrát vykonal slavnou Rybovu mši.

Snové koledy volně navážou na skladatelův předchozí cyklus Symfonické koledy. V nich vytvářejí melodie tradičních vánočních koled jen východisko k vlastní tvůrčí invenci a hravosti. Zároveň při svých opulentních kompozicích skladatel neodhlíží od sakrálního prostoru a obléká svou hudbu do liturgického hávu, který jasně svědčí o jeho duchovním založení.


Foto a více informací www.milosbok.com

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.10.2019 Koncerty na Velehradě a v Praze
28.6.2019 Hudba plní roli stavitele mostů
26.6.2019 Moravská a slovenská poutní místa se spojí k poctě svatých Cyrila a Metoděje
15.4.2019 Velikonoční festival duchovní hudby se rozezní i v jezuitském kostele
12.4.2019 Hudba podpoří liturgickou dobuNáš tip

Vyprávění o svátostech

Michal Altrichter

Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu...
více »


Otčenáš

Tomáš Špidlík

V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Misijní jaro církve
Aby inspirace Ducha Svatého vedla církev k novému rozkvětu misií.
Národní úmysl: Ať svatost kněží a tichost a obětavost všech Bohu zasvěcených svědčí světu o tom, že Bůh stačí pro naplnění života.
více »

Nejbližší akce

Výstava "Kardinál Tomáš Špidlík Z celého srdce"


Koncert k 400. výročí úmrtí košických mučedníků


Víkend Jezuitou dnes


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil