Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek




Aktuality

         A     A     A

Najde chátrající jičínská kolej konečně uplatnění?

Pátek, 1.7.2011
Jičín. V samém centru Jičína se nachází bývalá jezuitská kolej, původně ze sedmnáctého století, jenž byla postupem času, přesněji v osmnáctém století, přeměněna ve vojenský objekt a v moderní době sloužila jako skladiště. Dnes již bývalá kolej dlouhou dobu neslouží žádnému smysluplnému účelu a pouze dál smutně chátrá.


V minulosti se vytvořilo několik projektů, které měli za cíl jezuitskou kolej rozličným způsobem využít a při té příležitosti jí rekonstruovat a zachránit ji tak pro další generace. Všechny tyto projekty byly ale neúspěšné, nicméně teď opět svítá jičínské koleji paprsek naděje na záchranu.

Nový projekt se zrodil v hlavě zastupitele města, Miroslava Matějky. A co se jedná? Matějka chce postupně přeměnit chátrající kolej ve Valdštejnskou univerzitu a podle jeho slov v realizování tohoto projektu, jež spolkne stamilióny korun, už nestojí téměř nic v cestě.

Projekt by měl být až ze sedmdesáti pěti procent financován z fondů evropských dotací. Zbývající značnou část peněz by mělo zaplatit město Jičín spolu s dalšími partnery. Zájem o spolufinancování tohoto projektu projevila Česká zemědělská univerzita a provozně ekonomická fakulta liberecké Technické univerzity. Církev zájem ze strany města a všech partnerů vřele vítá a taktéž se bude spolupodílet částí potřebných peněz. Podle propočtů odborníků by se rekonstrukce koleje měla vyšplhat až na 380 miliónů korun.


Zdroj: Právo

(red)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
22.8.2013 Uherskohradišťská jezuitská kolej už rok slouží městu
22.6.2013 Obnova zapomenuté jezuitské rezidence na Trutnovsku
5.9.2011 Objeveny ostatky patronky města Jičína
12.7.2011 Přednáška o jezuitovi Janu Krausovi z Jičína
27.6.2011 Pouť k ikoně Panny Marie Rušánské



Náš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »






Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil