Články / Aktuality Dnes je 27. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Najde chátrající jičínská kolej konečně uplatnění?

Pátek, 1.7.2011
Jičín. V samém centru Jičína se nachází bývalá jezuitská kolej, původně ze sedmnáctého století, jenž byla postupem času, přesněji v osmnáctém století, přeměněna ve vojenský objekt a v moderní době sloužila jako skladiště. Dnes již bývalá kolej dlouhou dobu neslouží žádnému smysluplnému účelu a pouze dál smutně chátrá.


V minulosti se vytvořilo několik projektů, které měli za cíl jezuitskou kolej rozličným způsobem využít a při té příležitosti jí rekonstruovat a zachránit ji tak pro další generace. Všechny tyto projekty byly ale neúspěšné, nicméně teď opět svítá jičínské koleji paprsek naděje na záchranu.

Nový projekt se zrodil v hlavě zastupitele města, Miroslava Matějky. A co se jedná? Matějka chce postupně přeměnit chátrající kolej ve Valdštejnskou univerzitu a podle jeho slov v realizování tohoto projektu, jež spolkne stamilióny korun, už nestojí téměř nic v cestě.

Projekt by měl být až ze sedmdesáti pěti procent financován z fondů evropských dotací. Zbývající značnou část peněz by mělo zaplatit město Jičín spolu s dalšími partnery. Zájem o spolufinancování tohoto projektu projevila Česká zemědělská univerzita a provozně ekonomická fakulta liberecké Technické univerzity. Církev zájem ze strany města a všech partnerů vřele vítá a taktéž se bude spolupodílet částí potřebných peněz. Podle propočtů odborníků by se rekonstrukce koleje měla vyšplhat až na 380 miliónů korun.


Zdroj: Právo

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.8.2013 Uherskohradišťská jezuitská kolej už rok slouží městu
22.6.2013 Obnova zapomenuté jezuitské rezidence na Trutnovsku
5.9.2011 Objeveny ostatky patronky města Jičína
12.7.2011 Přednáška o jezuitovi Janu Krausovi z Jičína
27.6.2011 Pouť k ikoně Panny Marie RušánskéNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


Exercicie s Maticí svatoantonínskou


více »

Kalendárium

Úmrtí generála Claudia Aquavivy

Úmrtí Antonína Eisnera SJ


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil