Články / Nové knihy Dnes je 4. 10. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Nové knihy

         A     A     A

Životopis filosofa Konfucia z pera jezuity

Pondělí, 11.7.2011
Vychází jeden z nejdůležitějších pramenů o působení jezuitského řádu v Číně

Ondřej Špaček

Právě v těchto dnech se na trh dostává další část nové edice Monumenta historica Societatis Iesu (Historické památky Tovaryšstva Ježíšova) vydávaná Historickým institutem Tovaryšstva Ježíšova se sídlem v Římě.


Touto částí je velice pozoruhodné dílo francouzského jezuity Thierryho Meinarda SJ Confucius Sinarum Philosophus (Konfucius, čínský filosof). Meinard touto prací zpřístupňuje širší veřejnosti starý stejnojmenný latinský spis z konce sedmnáctého století, který mimojiné obsahoval vůbec první překlady klasické konfuciánské literatury do jazyka západního světa. Práce je dále velmi důležitým dokladem, jak křesťanství a s ním i západní hodnoty začaly pronikat do čínské říše a jak se střetávaly se starými naukami, které byly v Číně přítomné. Toto dílo je taktéž výsledkem více než stoletého zájmu jezuitských misionářů o Konfuciovo dílo, který začíná u Michela Ruggieriho a Mattea Ricciho a končí u Prospera Introcetta a Filipa Coupleta.

Kniha je rozdělena na čtyři části. První historiografická část ukazuje čtenářům jakým způsobem starý spis vznikal a analyzuje jeho hlavní myšlenky, které zasazuje do kontextu tehdejšího čínského i evropského intelektuálního prostředí. Druhá část obsahuje úplný překlad celého úvodu k latinskému spisu, kde jsou představeny tři nejrozšířenější myšlenkové školy v tehdejší Číně a sice buddhismus, taoismus a konfucianismus a kde nalezneme i argumenty, hovořící ve prospěch konfuciánské nauky a bránící Ricciho misionářskou inkulturační strategii. Třetí část pak nabízí k porovnání latinský originál úvodní částí a poslední část knihy předkládá některé klasické konfuciánské texty (Velká nauka, Učení o středu a Hovory) jak v latinském i anglickém překladu spolu s odkazy na některé čínské komentáře těchto textů.


Thierry Meinard SJ studoval filosofii a teologii v Paříži a na Tajwanu. V Pekingu získal doktorát z filosofie. Filosofii vyučoval v New Yorku. V současnosti pracuje na Sunjatsenově univerzitě v Číně, kde přednáší západní filosofii a latinské klasiky a je taktéž zástupcem ředitele archivu pro zpřístupňování západního vědění na stejnojmenné univerzitě. Je členem Intsitutu Mattea Ricciho.


Knihu je možno objednat ZDE


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
26.8.2020 Škola Mattea Ricciho v době pandemie
12.2.2019 Pomoc uprchlíkům a škola se jménem misionáře Mattea Ricciho
30.6.2010 Ricci možná blahořečen i se svým spolupracovníkem
4.6.2010 Papež: Ricci přinesl do Číny západní vědu a evangelium
1.3.2010 Putovní výstava o průkopníku inkukturace probíhá v Číně



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za společně sdílené poslání
Modleme se, aby si církev nadále všestranně osvojovala synodální způsob života vyznačující se společnou odpovědností za růst spolupráce, jednoty a poslání sdíleného mezi kněžími, řeholníky a laiky.

Národní úmysl
Za synodu o synodalitě
Modleme se, aby setkání synody v Římě prospělo církvi po celé planetě.

více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Kněžské exercicie


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil