Nové knihy |
A A A
|
Životopis filosofa Konfucia z pera jezuity Pondělí, 11.7.2011 Vychází jeden z nejdůležitějších pramenů o působení jezuitského řádu v Číně
Ondřej Špaček Právě v těchto dnech se na trh dostává další část nové edice Monumenta historica Societatis Iesu (Historické památky Tovaryšstva Ježíšova) vydávaná Historickým institutem Tovaryšstva Ježíšova se sídlem v Římě.
Touto částí je velice pozoruhodné dílo francouzského jezuity Thierryho Meinarda SJ Confucius Sinarum Philosophus (Konfucius, čínský filosof). Meinard touto prací zpřístupňuje širší veřejnosti starý stejnojmenný latinský spis z konce sedmnáctého století, který mimojiné obsahoval vůbec první překlady klasické konfuciánské literatury do jazyka západního světa. Práce je dále velmi důležitým dokladem, jak křesťanství a s ním i západní hodnoty začaly pronikat do čínské říše a jak se střetávaly se starými naukami, které byly v Číně přítomné. Toto dílo je taktéž výsledkem více než stoletého zájmu jezuitských misionářů o Konfuciovo dílo, který začíná u Michela Ruggieriho a Mattea Ricciho a končí u Prospera Introcetta a Filipa Coupleta.
Kniha je rozdělena na čtyři části. První historiografická část ukazuje čtenářům jakým způsobem starý spis vznikal a analyzuje jeho hlavní myšlenky, které zasazuje do kontextu tehdejšího čínského i evropského intelektuálního prostředí. Druhá část obsahuje úplný překlad celého úvodu k latinskému spisu, kde jsou představeny tři nejrozšířenější myšlenkové školy v tehdejší Číně a sice buddhismus, taoismus a konfucianismus a kde nalezneme i argumenty, hovořící ve prospěch konfuciánské nauky a bránící Ricciho misionářskou inkulturační strategii. Třetí část pak nabízí k porovnání latinský originál úvodní částí a poslední část knihy předkládá některé klasické konfuciánské texty (Velká nauka, Učení o středu a Hovory) jak v latinském i anglickém překladu spolu s odkazy na některé čínské komentáře těchto textů.
Thierry Meinard SJ studoval filosofii a teologii v Paříži a na Tajwanu. V Pekingu získal doktorát z filosofie. Filosofii vyučoval v New Yorku. V současnosti pracuje na Sunjatsenově univerzitě v Číně, kde přednáší západní filosofii a latinské klasiky a je taktéž zástupcem ředitele archivu pro zpřístupňování západního vědění na stejnojmenné univerzitě. Je členem Intsitutu Mattea Ricciho.
Knihu je možno objednat ZDE
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za společně sdílené poslání
Modleme se, aby si církev nadále všestranně osvojovala synodální způsob života vyznačující se společnou odpovědností za růst spolupráce, jednoty a poslání sdíleného mezi kněžími, řeholníky a laiky.
Národní úmysl
Za synodu o synodalitě
Modleme se, aby setkání synody v Římě prospělo církvi po celé planetě.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|