Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Program pro tisíce mladých zahájen v Ignácově rodišti

Pondělí, 8.8.2011
Loyola. Ve Španělsku byl před několika dny zahájen předprogram Světového dne mládeže nazvaný MAGIS 2011. Na začátku srpna se vydalo také několik desítek Čechů včele s jezuitou Pavlem Bačem do severošpanělské Loyoly, rodiště Ignáce z Loyly, aby se akce zúčastnili. Tři dny strávené v několikatisícovém mezinárodním společenství vyvrcholily včera 7. srpna bohoslužbou, které předsedal generální jezuitský představený Adolfo Nicolás.


Na začátku liturgické oslavy Nicolás vyzval všechny přítomné k tomu, aby si stejně jako svatý Ignác zachovali srdce plné touhy. Ve svém kázání položil klíčovou otázku, kde a jak nás Bůh oslovuje. S odvoláním na úryvek z První knihy královské pak nabídl i odpověď: „Hospodin k nám promlouvá jako jemný vánek.“ Proto i v naší vlastní historii musíme hledat Boha tak, že sestoupíme domů, do hlubiny našeho srdce, kde k nám Bůh mluví, rozvedl tuto myšlenku Nicolás. Svou promluvu pak generální představený zakončil přáním, aby MAGIS 2011 a papežova návštěva v Madridu posílily víru všech účastníků.

Akce inspirovaná ignaciánskou spiritualitou pokračuje ode dneška do 14. srpna tzv. „experimenty“ v menších skupinách na různých místech Španělska, Portugalska a severní Afriky. Koordinátoři více než 90 různých skupin obdrželi z rukou generála Nicoláse vlajku a míč. Ten září v mnoha barvách a symbolizuje tak svět plný rozmanitých kultur a etnik. Po mši svaté otec generál spolu s ostatními kněžími a všemi přítomnými pronesl Ignácovu modlitbu „Vezmi si, Pane, a přijmi.“

V rámci ignaciánského předprogramu opět probíhá i festival krátkých filmů Iñigo, který jezuité pořádají už potřetí. Cena se uděluje za snímky hrané, dokumentární nebo animované s duchovním přesahem. Soutěže se mohou zúčastnit jen tvůrci mladší 35 let.

Vyvrcholením celého programu bude účast poutníků na Světovém dni mládeže, mezinárodním setkání s papežem Benediktem XVI. To se koná v Madridu od 15. do 21. srpna. Kromě českého koordinátora MAGIS 2011 Pavla Bači, se setkání účastní i jezuité Miroslav Herold a Pavel Koudelka.


Více informací lze najít například na mezinárodních internetových stránkách MAGIS 2011 nebo českých stránkách SDM 2011.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.4.2024 Pozvánka na Evropský Magis 2024
4.1.2024 Prostor pro mladé v Římě
7.9.2023 Osobní zkušenosti z Magisu a Světových dnů mládeže v Portugalsku
8.8.2023 Po Lisabonu
31.7.2023 Světový Magis 2023 zve k vytváření budoucnosti plné nadějeNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil