Články / Aktuality Dnes je 3. 12. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Objeveny ostatky patronky města Jičína

Pondělí, 5.9.2011
Jičín. Bývalý jezuitský kostel zasvěcený zakladateli řádu sv. Ignácovi vydal další tajemství. V nedávné době v něm nejprve byly nalezeny dva zapomenuté obrazy od Karla Škréty. Na jednom z nich byla vyobrazená i sv. Sekundina, patronka města, avšak nikdo již nedokázal určit místo, kde se nacházejí její ostatky. To se ovšem nyní změnilo.


Svatá Sekundina byla raně křesťanská mučednice, jejíž ostatky původně spočívaly v římských katakombách. V roce 1658 byly převezeny do českých zemí významným členem jezuitského řádu P. Mikulášem Lanciciem. Byly rozděleny do několika relikviářů a poslány do nově vznikajících jezuitských kostelů. V jiných městech se podobné relikviáře většinou najít podařilo, v Jičíně však tělo jakoby beze stopy zmizelo. Nikdo netušil, jak relikviář má vypadat, sdělil MF Dnes Pavel Kracík ze sdružení Jičínská beseda, který se pátráním po relikviáři zabýval.

Impulsem pro intenzivní hledání ostatků byl již zmíněný objev ztraceného Škrétova obrazu a podzimní přednáška jezuity P. Miroslava Herolda o životě sv. Sekundiny. Ta dala badatelům mnoho cenných informací, i když na otázku, kde je schovaný její relikviář, odpověď nenabídla. Jak informuje MF Dnes, vědce nakonec k cíli přivedla až zmínka o tom, že za první republiky měl o umístění ostatků napsat studii profesor jičínského gymnázia František Kaska. Jediný exemplář tohoto dokumentu byl nakonec nalezen v okresním archivu v Lounech. Ten přesně lokalizoval relikviář sv. Sekundiny v místě oltáře.

Relikviář má podobu ozdobné rakve, která je místy prosklená. Byla již odkryta jeho malá část pod oltářním kamenem. Aby bylo možné relikviář vytáhnout celý a prozkoumat, co všechno se v něm nachází, bude nutné demontovat celý oltář a posunout ho stranou. K takovému zásahu potřebují badatelé souhlas církevní autority. Nyní tedy usilují o to, aby mohl být relikviář vyzvednut, zrestaurován a poté opět vystaven v kostele.


Zdroj: MF Dnes

(spa)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
22.8.2013 Uherskohradišťská jezuitská kolej už rok slouží městu
22.6.2013 Obnova zapomenuté jezuitské rezidence na Trutnovsku
12.7.2011 Přednáška o jezuitovi Janu Krausovi z Jičína
1.7.2011 Najde chátrající jičínská kolej konečně uplatnění?
27.6.2011 Pouť k ikoně Panny Marie Rušánské



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za poutníky naděje
Modleme se, aby nás nadcházející jubilejní rok posílil ve víře, pomohl nám rozpoznat uprostřed našich životů vzkříšeného Krista a proměnil nás v poutníky křesťanské naděje.

Národní úmysl
Za osamělé
Modleme se za ty, kdo jsou sami, aby prožili Boží blízkost a požehnání.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil