Články / Aktuality Dnes je 2. 12. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Zemřeli jezuité Holas, Pospíšil a Weichsel

Pátek, 16.9.2011
Kroměříž / Praha / Velehrad. V posledních dnech odešli tři jezuitští kněží. Nejprve zesnul ve středu 14. září odpoledne Antonín Holas, následujícího dne pozdě večer devadesátiletý Jan Pospíšil a v pondělí 19. září ráno pak Karel Weichsel. Poslední rozloučení s P. Holasem a P. Weichselem se bude konat ve čtvrtek 22. září při mši svaté v 15 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě, po níž budou uloženi na velehradském hřbitově. Den pohřbu P. Pospíšila bude v pátek 23. září v 11.30 v kostele sv. Ignáce.


P. Antonín Holas se narodil v roce 1926 v Moravském Písku, kde také vychodil základní školu. V roce 1938 nastoupil do jezuitského gymnázia na Velehradě. Když bylo r. 1942 zavřeno, dokončil pátý rok gymnázia ve Strážnici a pak se vrátil na Velehrad, aby tam vstoupil do jezuitského řádu. V letech 1945–1950 dokončil gymnázium a absolvoval tříleté studium filozofie v Brně. Při likvidaci klášterů 13. dubna 1950 byl pět měsíců v „centralizačním klášteře“ v Bohosudově.

Jako mnozí jiní studenti teologie byl i on čtyřicet měsíců u PTP. Tajně studoval a byl vysvěcen na kněze. Když byly pracovní útvary PTP v roce 1953 zrušeny, pracoval nejprve u vojenských staveb, potom v národním podniku Svit v Gottwaldově a nakonec v Lidovém družstvu kožešníků v Ostravě. Zde byl zatčen a po devíti měsících ve vyšetřovací vazbě odsouzen na 13 let. Z vězení byl propuštěn na amnestii v roce 1962 a dále pracoval v podniku KOVO ve svém rodišti jako soustružník a skladník až do pražského jara v roce 1968.

V letech 1968–1971 studoval teologii Eegenhoven v Belgii, ale po návratu do Československa nesměl působit veřejně jako kněz. Nejprve tedy krátce pracoval jako brigádník a pak v letech 1971–1976 v ústavu pro postiženou mládež v Žampachu. Od státních úřadů dostal nakonec povolení k výkonu duchovenské činnosti pro řeholnice, které byly v ústavu také zaměstnány. Pak byl až do roku 1983 zaměstnán v Kutné Hoře, nejdříve v podniku Rudné doly, potom u výrobce nábytku Interiér a nakonec jako průvodce v tamější kostnici. V roce 1981 konečně dostal státní souhlas k vykonávání duchovenské činnosti. Nastoupil jako kaplan v Krnově, než byl po dvou letech přeložen do Štěpánova u Olomouce. Působil tam šest let, pak čtyři roky na Hostýně a znovu sedm let ve Štěpánově. V letech 2002–2011 působil v českotěšínské farnosti.

Ještě za totality napsal knihu Ježíš v evangeliu sv. Marka, která vyšla pod pseudonymem Jeroným Horák nejprve v samizdatu a poté i v Křesťanské akademii v Římě. V roce 2004 pak nakladatelství Refugium vydalo jeho knihu vzpomínek Mých prvých šedesát let v Tovaryšstvu Ježíšově. Otec Antonín s oblibou rozesílal k pobavení spolubratří a přátel své humorné dopisy a smysl pro humor si zachoval do poslední chvíle. Byl věrohodným svědkem evangelia, člověkem lidským a vynalézavým. Rád se podělil o laskavý úsměv s každým, s kým se potkal.


P. Jan Pospíšil se narodil v roce 1920 v moravských Milonicích u Vyškova, kde také vychodil základní školu. V letech 1931-1939 absolvoval klasické gymnázium v Brně. Od kvinty bydlel v malém semináři. Po maturitě odešel do Prahy, kde zahájil studium na Vysoké škole obchodní, brzy nato ale byly všechny vysoké školy v protektorátu zavřeny. Uvažoval o emigraci, nakonec ale zůstal a pracoval na různých místech, např. v UP závodech v Bučovicích nebo na rozšiřování trati z Brna do Trenčianské Teplé.

V roce 1942 vstoupil do jezuitského řádu. Filozofii studoval na Velehradě a v Brně. Potom v letech 1947–1949 učil ruštinu na gymnáziu v Bohosudově. Teologická studia zahájil v roce 1949 v Trnavě, ale brzy je přerušila komunistická likvidace řeholního života v dubnu 1950. Spolu s dalšími řeholníky byl internován v bývalém premonstrátském klášteře v Jasově a po čtrnácti dnech přeložen do Podolince. Tajně pokračoval v teologických studiích, a když dostal dovolení, byl na podzim r. 1950 – rovněž tajně – biskupem Robertem Pobožným v Rožnavě vysvěcen na kněze.

Po nucené službě u PTP pracoval od r. 1954 ve slévárně v ČKD Praha-Vysočany. Na začátku roku 1960 byl náhle zatčen a s několika dalšími spolubratry odsouzen. Ve vězení ale pobyl jen čtyři měsíce a 21. května 1960 byl na amnestii propuštěn. Vrátil se do ČKD, kde už zůstal až do r. 1984, kdy odešel do důchodu. Teprve poté dostal státní souhlas k výpomocné duchovenské službě a mohl tak konečně působit jako kněz na Proseku, v Hloubětíně a v Horních Počernicích.

Od r. 1990 až do své smrti byl členem pražské jezuitské komunity u kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí. V letech 1991-2001 učil angličtinu na zdravotní škole, potom už jen soukromě. Mnozí si ho pamatují jako velmi pracovitého dělníka na Boží vinici. V pražském kostele sv. Ignáce sloužil až do poslední chvíle ranní mše, stal se vyhledávaným kazatelem a zpovědníkem, aktivně se účastnil i farních výletů. Stále se vzdělával a až do své smrti byl pro mnohé vzorem neúnavné služby, pracovitosti a poctivosti.


P. Karel Weichsel se narodil 15. listopadu 1923 v Praze. Základní školu navštěvoval ve Slaném, kde potom i absolvoval rok reálného gymnázia, zbývající ročníky dokončil v Hranicích na Moravě. Tam také studoval na hudební škole hru na housle. V letech 1943–1945 pracoval jako geometr v Herzogenburgu v Rakousku. V roce 1945 nastoupil na olomouckou teologickou fakultu, z níž po absolvování čtyř semestrů přešel 14. srpna 1947 do jezuitského noviciátu na Velehradě. Po něm zahájil filozofická studia v Děčíně, nebylo mu však dopřáno je dokončit. V březnu 1950 byl spolu s dalšími řeholníky zatčen a internován v Bohosudově. Od září 1950 až do února 1953 konal vojenskou službu u PTP. Z rukou biskupa Pavla Hnilici přijal 17. srpna 1951 ve Zvolenu tajně kněžské svěcení.

V letech 1953–1956 bydlel v Hranicích a pracoval jako soustružník, kontrolor a kalkulant, než byl v lednu 1956 zatčen a za dva měsíce nato odsouzen krajským soudem v Ostravě na tři a půl roku žaláře za členství v řeholním řádu a opomíjení státního úřadu pro církevní věci. Po amnestii v roce 1959 pracoval až do roku 1966 jako pomocný dělník a topič. Přitom večerně absolvoval průmyslovou školu strojírenské technologie a v roce 1967 nastoupil do zaměstnání jako revizní technik u Severomoravských cihelen v Hranicích.

Když se po pražském jaru komunistický režim uvolnil, rozvázal pracovní poměr a působil v letech 1969–1975 v duchovní správě v Hranicích, Černotíně a Špičkách. 15. srpna 1969 složil spolu dalšími spolubratry v kostele sv. Ignáce v Praze své poslední sliby. Z duchovní služby odešel na vlastní žádost a v dubnu 1975 nastoupil jako topič u Podniku bytového hospodářství v Hranicích, kde zůstal až do odchodu do důchodu v roce 1983. Od října 1980 získal na svou žádost opět státní souhlas k vykonávání duchovenské služby a při zaměstnání spravoval farnost Potštát. Po roce 1989 se stal členem řádové komunity na Svatém Hostýně. Pak pracoval v duchovní správě v Jáchymově a od roku 1992 jako duchovní a exercitátor na Velehradě.

Otec Karel zůstal po celý život věrný Bohu, řeholnímu povolání a kněžské službě. V promluvách, v duchovních cvičeních a v četných osobních rozhovorech předával osobitým a neotřelým způsobem zásady víry a duchovního života. Přeložil také z němčiny několik knih a církevních a řádových publikací. V posledních měsících života musel snášet obtíže věku a nemoci, v domově u sester sv. Kříže v Kroměříži ještě nedávno oslavil 60 let svého kněžství.


V bulletinu Jezuité 4/2009 vyšel rozhovor s otcem Pospíšilem, v čísle 1/2006 pak článek o otci Holasovi.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
25.10.2024 Vzpomínka na jezuitu otce Davida G. Allena
24.4.2024 Desáté výročí smrti P. Franse van der Lugta SJ
20.12.2023 Zemřel P. František Brázdil SJ
27.11.2023 Odvaha překračovat hranice a vracet se „domů“
23.10.2023 V Mnichově zemřel P. Eugen Hillengass SJ



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za poutníky naděje
Modleme se, aby nás nadcházející jubilejní rok posílil ve víře, pomohl nám rozpoznat uprostřed našich životů vzkříšeného Krista a proměnil nás v poutníky křesťanské naděje.

Národní úmysl
Za osamělé
Modleme se za ty, kdo jsou sami, aby prožili Boží blízkost a požehnání.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil