Články / Aktuality Dnes je 17. 9. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Kostel Nejsvětějšího Salvátora již podruhé v létě obživne

Sobota, 21.7.2012
Praha. Ve dnech 2. až 9. září se v Praze sejde mezinárodní skupina studentů a absolventů vysokých škol, která bude turistům z celého světa nabízet bezplatné komentované prohlídky chrámu Nejsvětějšího Salvátora. K účasti na tomto projektu jsou zváni také všichni mladí z českých zemí a Slovenska. Akci pořádá Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Akademická farnost Praha a Vysokoškolské katolické hnutí Brno.


Akce se uskuteční v rámci mezinárodního projektu Živé chrámy, resp. Živé kameny (Pietre Vive, Living Stones, Lebendige Steine), který vznikl v prostředí italské jezuitské pastorace mládeže. Jeho cílem je zprostředkovat návštěvníkům kostela duchovní poselství sakrálního prostoru a tak jim pomocí památek křesťanského umění zvěstovat evangelium. Prohlídky tohoto typu pravidelně nabízejí skupiny mladých lidí, formovaných v duchu ignaciánské spirituality, v Bologni, resp. v Ravenně, v Římě a v Neapoli. Intenzivní vícedenní setkání, při kterých se utvořila mezinárodní ekumenická komunita, se v letošním roce uskutečnila v Neapoli a v Mnichově. V Praze se tato akce bude konat již druhým rokem.

Do projektu se může zapojit každý věřící, kterému není cizí křesťanské umění a rád by se o krásu víry podělil také s ostatními. Předchozích znalostí z dějin umění, historie ani teologie není potřeba. První dny setkání budou věnovány formaci. Účastníci se seznámí s historií a spiritualitou jezuitského řádu i s jeho hlavními svatými. Blíže poznají památky kostela Nejsvětějšího Salvátora a význam základních symbolů křesťanského umění. Znalost nějakého cizího jazyka je vzhledem k množství zahraničních turistů v Praze výhodou, ale není nezbytně nutná. Formace bude probíhat anglicky a česky.

Sraz je v neděli 2. září v 17:00 na Ječné 2. Během prvních dvou dnů se budou mladí lidé připravovat na svou službu. V další části setkání budou, každý podle svých jazykových schopností, nabízet turistům z celého světa bezplatné komentované prohlídky kostela Nejsvětějšího Salvátora, nejstaršího jezuitského chrámu, umístěného v samotném srdci Prahy.

Součástí programu je každodenní ranní rozjímání, společné modlitby, sdílení a slavení mše svaté, při které se mladí lidí budou modlit za turisty, se kterými se toho dne setkají. Ubytování bude zajištěno v jezuitské komunitě při kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí na Ječné 2. Cena 1575,- Kč zahrnuje ubytování a jídlo. S sebou si každý musí přivézt spacák.


Mezinárodní stránky projektu: pietrevive.wordpress.com; Stránky v češtině: jezuite-brno.signaly.cz. Další informace a přihlášky: maddalena.ceskova(zavináč)gmail.com

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.1.2015 Mezinárodní setkání Taizé a Živé kameny v Praze
2.1.2014 Živé kameny na pouti důvěry ve Štrasburku
2.10.2013 Živé kameny tentokrát provázely v Mnichově
9.1.2013 Živé kameny ve Věčném městě
13.12.2012 Adventní Živé chrámy u SalvátoraNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ochrana moří a oceánů
Aby politici, vědci a ekonomové společně pracovali pro ochranu moří a oceánů.
Národní úmysl: Ať jsou děti a mladí lidé otevření pro poznání Boha i svého místa ve světě a mají k tomu dost odhodlanosti i sebeovládání.
více »

Nejbližší akce

Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Víkend pro ženy s biblickými a židovskými tanci


Kněžské exercicie


Duchovní pobyt - Senioři na Hostýně


více »

Kalendárium

Památka Roberta Bellarmina

Památka sv. Stanislava Kostky


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil