Články / Nové knihy Dnes je 12. 11. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Nové knihy

         A     A     A

Mou misií je celý svět

Čtvrtek, 20.4.2006
Rozhovor Jean-Luc Pouthiera s Peterem-Hansem Kolvenbachem

Jan Regner

Francouzský novinář a historik Jean-Luc Pouthier se pokusil o to, co se nepodařilo mnoha jiným. Nahrát a publikovat knižně rozhovor s Peterem-Hansem Kolvenbachem, generálním představeným jezuitů, který nemá příliš v lásce mikrofony a objektivy kamer. Obsahem rozhovoru, který vyšel v Karmelitánském nakladatelství ve zdařilém překladu Marie Salvetové, je klikatá cesta Holandského introverta ke kněžství a řeholnímu povolání, jeho studium lingvistiky a přednášení v Libanonu či jeho služba jako generála řádu.

Velká část knihy je věnována profilu dnešního jezuitského poslání ve světě, charakteru působení řádu na různých kontinentech. Generál mluví o potřebě dialogu v Asii a nové evangelizaci v Africe, o šíření sociální spravedlnosti v Latinské Americe a vitalitě katolicismu v Severní Americe, o naději i beznaději v Evropě, o církvi, která se pohybuje mezi univerzalismem a globalizací a snaží se adekvátně odpovědět na výzvy dneška. Přitom se nelze vyhnout tématům, které hýbou dnešní světem, jako jsou projevy násilí náboženských fanatiků nebo kontrasty mezi srdcervoucí chudobou celých kontinentů na jedné straně a přebujelým konzumismem blahobytné společnosti v USA či v Evropě na straně druhé.

V závěrečné části Kolvenbach hledá odpověď na otázku po aktuálnosti spirituality Ignáce a jeho následovníků dnes, o službě jezuitů církvi a jejich poslušnosti papeži. Jezuitský generál přitom zdůrazňuje schopnost jezuitů se inkulturovat v různých částech světa. Na své si přijdou i ti, kdo se zajímají o krizi řádu po Druhém vatikánském koncilu. Kolvenbach nepoužívá nějaké vznešené a vzletné fráze, reaguje věcně a realisticky. Kniha však zároveň není jen suchým výčtem faktů, ale čtivým svědectvím o službě Bohu a lidem v dnešním světě.

Kup si knihu v internetovém obchodě ZDE.

 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Ve službě míru a pokoje
Aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
Národní úmysl: Aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113b).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem "Jsme svatí?"


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Setkání pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova: Vnitřní uzdravení


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Památka sv. Josefa Pignatelliho

Památka sv. Rocha Gonzaleze a druhů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil