Články / Nové knihy Dnes je 21. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Nové knihy

         A     A     A

Mou misií je celý svět

Čtvrtek, 20.4.2006
Rozhovor Jean-Luc Pouthiera s Peterem-Hansem Kolvenbachem

Jan Regner

Francouzský novinář a historik Jean-Luc Pouthier se pokusil o to, co se nepodařilo mnoha jiným. Nahrát a publikovat knižně rozhovor s Peterem-Hansem Kolvenbachem, generálním představeným jezuitů, který nemá příliš v lásce mikrofony a objektivy kamer. Obsahem rozhovoru, který vyšel v Karmelitánském nakladatelství ve zdařilém překladu Marie Salvetové, je klikatá cesta Holandského introverta ke kněžství a řeholnímu povolání, jeho studium lingvistiky a přednášení v Libanonu či jeho služba jako generála řádu.

Velká část knihy je věnována profilu dnešního jezuitského poslání ve světě, charakteru působení řádu na různých kontinentech. Generál mluví o potřebě dialogu v Asii a nové evangelizaci v Africe, o šíření sociální spravedlnosti v Latinské Americe a vitalitě katolicismu v Severní Americe, o naději i beznaději v Evropě, o církvi, která se pohybuje mezi univerzalismem a globalizací a snaží se adekvátně odpovědět na výzvy dneška. Přitom se nelze vyhnout tématům, které hýbou dnešní světem, jako jsou projevy násilí náboženských fanatiků nebo kontrasty mezi srdcervoucí chudobou celých kontinentů na jedné straně a přebujelým konzumismem blahobytné společnosti v USA či v Evropě na straně druhé.

V závěrečné části Kolvenbach hledá odpověď na otázku po aktuálnosti spirituality Ignáce a jeho následovníků dnes, o službě jezuitů církvi a jejich poslušnosti papeži. Jezuitský generál přitom zdůrazňuje schopnost jezuitů se inkulturovat v různých částech světa. Na své si přijdou i ti, kdo se zajímají o krizi řádu po Druhém vatikánském koncilu. Kolvenbach nepoužívá nějaké vznešené a vzletné fráze, reaguje věcně a realisticky. Kniha však zároveň není jen suchým výčtem faktů, ale čtivým svědectvím o službě Bohu a lidem v dnešním světě.

Kup si knihu v internetovém obchodě ZDE.

 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Beseda o sv. Anežce České


Přednáška „Pavel Švanda a otec Špidlík“


"Mysterium světla" v podání Divadla Víti Marčíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil