Aktuality |
A A A
|
Klatovy se o víkendu navrátily do doby BalbínovyÚterý, 29.4.2014 Klatovy. Poslední dubnový víkend v Klatovech již tradičně patřil konferenci Barokní jezuitské Klatovy. Letošní osmý ročník se zaměřil na život a dílo jezuity a českého vlastence Bohuslava Balbína. Na účastníky čekala historická konference, rekviem v provedení Kolegia pro duchovní hudbu a nedělní mše svatá v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Akci uzavřelo vystoupení herce Miroslava Gabriela Částka, který přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.
„Tradičně plný sál Městské knihovny Klatovy se po oba dny doslova ocitl v 17. století a velmi silně vnímal, jakou osobností Bohuslav Balbín skutečně byl,“ popisuje své dojmy z konference na webu pořádajícího sdružení Klatovské katakomby Lukáš Kopecký. Klatovské „vyhnanství“ Balbínovi umožnilo dále tvořit a věnovat se svým spisům; právě zde například, na popud svého přítele Tomáše Pešiny z Čechorodu, vytvořil jedno ze svých nejdůležitějších děl – Rozpravu na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého.
Balbínův pobyt v Klatovech účastníkům konference přiblížil P. Miroslav Herold SJ. „Díky jeho výzkumům tak již víme, kterak byl Balbín oblíbeným a doporučovaným zpovědníkem v Habarticích a zároveň zažil v tamních lesích rysa i ono záhadné zvíře jménem prašivec,“ přibližuje Heroldův příspěvek Lukáš Kopecký. Mladý církevní historik se při svém výzkumu věnoval také tomu, kde v Klatovech Balbín bydlel a do jak širokého okolí podnikal cesty za poznáním i za vzděláním.
V dalších příspěvcích se například Martin Svatoš z Akademie věd ČR zamýšlel nad tím, proč byl Balbín – jako jakási výjimka – přijímán jako vlastenecký kněz a učenec, zatímco ostatní jezuité byli odmítáni jako spolutvůrci „Temna“. Ivana Čornejová z Ústavu dějin Univerzity Karlovy pak naznačila, jak česká historiografie, ale i celá česká společnost velmi zvláštně vnímala Balbínovo životní dílo i odkaz. Historickou konferenci uzavřel příspěvek nazvaný „Káva, čokoláda, čaj a jiné požitky z lékárny 17. století“. „Karel Černý ukázal, že ač se v Orientu káva samozřejmě pila, tak «turecká káva» nejen že nemá oporu v historii, ale zároveň opravdu není zdraví prospěšná,“ přibližuje své poznatky z prezentace klatovského rodáka Lukáš Kopecký. „Pyšní naopak můžeme být na to, že v Praze existovala první opravdová kavárna již na počátku 18. století,“ dodává Kopecký.
Po ukončení historické konference v sobotu v podvečer v jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce následovala Missa de Requiem Mikuláše Františka Xavera Wentzelyho v provedení Kolegia pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera. V neděli dopoledne se účastníci setkali při společném slavení mše svaté, které předsedal někdejší provinciál českých jezuitů P. František Hylmar SJ. V podvečer celou akci uzavřel herec Miroslav Gabriel Částek, jenž v klatovských katakombách přednesl úryvky z knihy Citadela od Antoina de Saint–Exupéryho.
Akci uspořádalo sdružení Klatovské katakomby ve spolupráci s místní římskokatolickou farností a Městskou knihovnou Klatovy.
Zdroj: Klatovské katakomby.
(smi)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za společně sdílené poslání
Modleme se, aby si církev nadále všestranně osvojovala synodální způsob života vyznačující se společnou odpovědností za růst spolupráce, jednoty a poslání sdíleného mezi kněžími, řeholníky a laiky.
Národní úmysl
Za synodu o synodalitě
Modleme se, aby setkání synody v Římě prospělo církvi po celé planetě.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|