Články / Aktuality Dnes je 17. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Vznikla Španělská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Středa, 25.6.2014
Madrid. Po šesti letech reflexe a intenzivní práce byl tuto sobotu 21. června, o svátku sv. Aloise Gonzagy, završen proces integrace původních pěti samostatných jezuitských provincií na území Pyrenejského poloostrova do jediné Španělské provincie Tovaryšstva Ježíšova. V čele této největší evropské provincie o více než tisíci členech stanul Francisco José Ruiz Pérez. Slavnostního aktu se v Madridu zúčastnil také generální představený řádu Adolfo Nicolás.


Nová jednotná Španělská provincie Tovaryšstva Ježíšova byla oficiálně zřízena v sobotu 21. června, o svátku sv. Aloise Gonzagy, při slavnostním aktu v jezuitské škole Nuestra Señora del Recuerdo v Madridu. Nejprve pronesl generální představený řádu Adolfo Nicolás před shromážděním více než čtyři sta jezuitů inaugurační řeč. Pak slavil eucharistii, které se zúčastnilo také na sto laických spolupracovníků a přátel a během níž byl přečten dekret o vytvoření nové provincie a o jmenování jejího představeného. Ve své homilii otec generál Tovaryšstvo žádal, aby se kreativně postavilo problémům a výzvám světa, ve kterém „žijeme rychle, pod větším tlakem a máme méně času“, a dodal, že „stále potřebujeme přínos všech a nemůžeme ignorovat moudrost nikoho“. Společně s otcem generálem se slavnostní události zúčastnil také prezident Konference evropských provinciálů John Dardis SJ, asistent pro jižní Evropu Joaquín Barrero SJ, představený Portugalské provincie José Frazao SJ a někdejší představení pěti původních španělských provincií.

Se svými zhruba 1160 členy představuje nová španělská provincie největší provincii v Evropě. Jejím představeným se stal Francisco José Ruiz Pérez SJ. Při řízení provincie mu bude pomáhat delegát pro seniory a několik delegátů a koordinátorů pro lokální a regionální apoštolské platformy. Chybět nebude ani delegát pro formaci a delegáti pro pět apoštolských odvětví: sociální apoštolát, středoškolské vzdělávání, vysokoškolské vzdělávání, formaci a pastorační péči.

Španělská provincie vznikla sloučením pěti původních provincií Pyrenejského poloostrova: provincie Aragón, Bética, Castilla, Loyola a Tarraconensis. Proces integrace španělských provincií započal roku 2008. Tehdy otec generál uvedl, že konečným cílem sjednocení je „větší a lepší služba církvi a společnosti“, a sjednocení považoval za „příležitost, kterou nám prozřetelnost nabízí k tomu, abychom obnovili své poslání“ a „abychom rostli v hlubším porozumění Tovaryšstvu“.

Svědectví velkorysosti

Při příležitosti vzniku nové jednotné provincie zaslal Adolfo Nicolás španělským jezuitům dopis, v němž mimo jiné píše: „Když se dnes podíváme zpět na proces vzniku španělské provincie, vidíme nejen dobře strukturovaný itinerář a intenzivní práci provinciálů, mnoha dalších jezuitů a laických spolupracovníků, ale také neocenitelné svědectví velkorysosti. Jezuité a jejich laičtí spolupracovníci odložili své osobní lásky a zájmy ve prospěch radikální volby poslání, které zahrnuje stále více efektivní službu církvi a bližnímu. To mohlo být pouze důsledkem lásky, která přichází shůry. Počátek a konec tohoto sjednocení se nacházejí v Božím poslání.“

Otec generál pokračuje: „Skutečnost, že vznik nové provincie spadá do doby, kdy si připomínáme 200. výročí obnovení Tovaryšstva, můžeme číst jako výzvu, aby se Tovaryšstvo ve Španělsku znovu situovalo, možná dokonce i znovu etablovalo. Vytvoření jednotné provincie vybízí k tomu, abychom se ptali, co může nabídnout a přinést církvi, a to s pokorou, která je charakteristická pro nejmenší Tovaryšstvo, ale také s odvahou těch, kdo bojují pod praporem Krále.“


Zdroj/ Foto: SJWeb, Jesuitas.es.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil