Centro Astalli připomnělo Světový den uprchlíků

21.6.2019 

Itálie. Centro Astalli jako italská pobočka Jezuitské služby uprchlíkům připomnělo včerejší Světový den uprchlíků již 17. května. Na Gregoriánské univerzitě uspořádalo sympozium s názvem „Uprchlíci: na okraji lidstva“.


Filozof Massimo Cacciari a představený komunity v Bose Luciano Manicardi se při příležitosti oslav Světového dne uprchlíků sešli k dialogu o migraci. Klášterní společenství v Bose v Turíně spojilo řeholní osoby různých křesťanských tradic, muže i ženy, v duchu intenzivního ekumenického dialogu.

Třicet let po pádu Berlínské zdi se Evropa znovu vrací do vztahů „hranic a konfliktů“. Dne 9. listopadu 1989 při otevření hranic východního Německa padl symbol „studené války“ a zdálo se, že stín jaderné hrozby bledne a že je zde perspektiva společného evropského domu, sjednoceného v rozmanitosti.

Dnes je však tato Evropa opět protnuta zdmi, které mají celkem téměř tisíc kilometrů, což je šestinásobek délky Berlínské zdi. Náklady na odstranění těchto překážek, které v Evropské unii rostou délkou i počtem, jsou stále vysoké. Tak zněla některá témata, která byla projednána na schůzce organizované Centrem Astalli.

Prezident Centra Astalli P. Camillo Ripamonti SJ zdůraznil, jak je v této době důležité zviditelňovat Světový den uprchlíků: „Zdá se, že zeď lhostejnosti vůči migrantům nikdy nebyla tak vysoká: jsou omezováni, odmítáni, žijí v nebezpečných oblastech, lidstvo zřejmě chce ignorovat jejich hlasy. Skutečné i symbolické zdi postavené na obranu identity ohrožují kořeny naší společné lidskosti. To je důvodem, proč je nezbytné zabývat se otázkou migrace a s ohledem na život uprchlíků dohromady plánovat společnou budoucnost v rozmanitosti.“


Zdroj: Světové Tovaryšstvo.
Foto: Archiv.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.