12.9.2019
Chorvatsko. Mladí lidé si konali duchovní cvičení ve strohém prostředí bývalého vězeňského tábora. Další se v táboře Laudato si věnovali čištění pobřeží, přičemž byl i dostatečný prostor pro duchovní život.
Na chorvatský ostrov Goli Otok již pátý rok přicházejí skupiny mladých lidí, aby tam prožívaly ignaciánská duchovní cvičení. Organizuje je sdružení Magis a vedou je chorvatští jezuité. Ostrov Goli býval známým vězeňským táborem pro politické odpůrce Titovy komunistické diktatury od čtyřicátých do šedesátých let. Nyní, několik desítek let po odchodu posledního vězně, sem přicházejí mladí lidé z různých částí Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, aby prohloubili svůj vztah s Bohem, přírodou a se sebou samými. Podmínky ubytování jsou přinejmenším skromné. Mladí lidé spí ve vlastních spacácích na dřevěných podlahách starých budov. Není zde elektřina ani přívod vody (pitná voda se přiváží v kanystrech z nedalekého ostrova Rab), televizor, chytrý telefon nebo jakýkoli moderní přístroj.
Běžný denní program sestává ze tří jídel, hodinové práce, přednášky o ignaciánské spiritualitě a volného času, ve kterém se přítomní mají věnovat modlitbě a meditaci. Den končí mší svatou a adorací. Kromě půlhodinového rozhovoru s duchovním průvodcem tráví účastníci celý týden v naprostém tichu. Zdá se, že obtížné podmínky, za kterých prožívají svůj čas, mají příznivý vliv na jejich duchovní cvičení. V tichu a odloučení od vnějšího světa mají větší šanci slyšet Boží hlas. Jejich přítomností a modlitbou se tábor proměňuje v místo svatosti a každý z nich zažívá vlastní proměnu. Po týdnu se vracejí do svých domovů obohaceni o novou zkušenost a povzbuzeni, aby hledali a nacházeli Boha ve všech věcech.
V přírodním parku Lastovo proběhly dva tábory pro mládež založené na papežské encyklice Laudato si. Programu s praktickým dopadem, což znamená úklid pobřežních a ostrovních oblastí od různých druhů odpadu, se zúčastnilo čtyřicet mladých lidí. O biologické rozmanitosti přírodního parku Lastovo a jeho historii se mladí dovídali návštěvou historických a sakrálních míst, pobytem v horách. Společně slavili mši svatou. Tábor má misijní roli i pro mnoho místních lidí, kteří se účastnili duchovních i pracovních činností. V modlitbě a meditaci v přírodě účastníci rozpoznávali Boží přítomnost ve svých životech. Hlavní důraz program klade na integrální ekologii, která propojuje zážitky z přírody a lidského soužití. Tak se naplňuje účel tábora, kterým je obnovit vztahy s Bohem, lidmi a přírodou.
Zdroj/Foto: Jezuité v Evropě.
Alena Rousová
Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.