Zemřel bývalý generální představený Tovaryšstva Ježíšova P. Adolfo Nicolás

21.5.2020 

Řím. Ve středu 20. května zemřel v japonském Tokiu P. Adolfo Nicolás, který byl generálním představeným jezuitů od ledna 2008 do října 2016.


Otec Nicolás se narodil ve španělské Palencii 29. dubna 1936. Do Tovaryšstva vstoupil 14. září 1953 a na kněze byl vysvěcen 17. března 1967. Jako scholastik byl vyslán na misie do Japonska, kde vedle mnoha dalších věcí byl profesorem teologie, rektorem scholastiků a provinciálem, později se věnoval sociální práci s imigranty v Tokiu. Deset let žil na Filipínách, kde sloužil jako ředitel Východoasijského pastorálního institutu a jako prezident Konference provinciálů východní Asie a Oceánie. Když se zřekl úřadu generálního představeného Tovaryšstva, stal se spirituálem ve Východoasijském pastorálním institutu a v mezinárodní rezidenci P. Arrupeho v Manile.

P. Arturo Sosa, současný generální představený, se při této příležitosti vyjádřil následovně:

„Otec Nicolás se po celý život rozdával. Byl to život charakterizovaný intenzivní službou, vyrovnanou disponibilitou a hlubokou schopností žít inkulturaci v Japonsku, kam odešel jako mladý jezuita. Byla to kultura, kterou velmi miloval a do které vložil sám sebe. Období jeho generalátu se vyznačovalo smyslem pro humor, odvahou, pokorou a blízkým vztahem k papeži Františkovi. Vzhledem k současným cestovním omezením nemohu cestovat na pohřeb do Japonska, ale ujišťuji vás, všichni jeho četní přátelé, svojí blízkostí, soucítěním a soustrastí.

Všichni ti, kdo pracovali s otcem Nicolásem na generální kurii během jeho funkčního období generála, si velmi vážili jeho přítomnosti. V celém Tovaryšstvu bude velmi postrádán jako moudrý, pokorný a oddaný jezuita, muž milosti a moudrosti, prostý, nenáročný.“

Pohřeb otce Adolfa Nicoláse se bude konat v sobotu 23. května v 17 hodin v kostele sv. Ignáce v Tokiu. Bude vysílán prostřednictvím internetu v přímém přenosu v angličtině.

V římském kostele del Gesù bude slavena zádušní mše svatá v sobotu 23. května v 10.30 hodin. Bude k dispozici živě na kanálu YouTube.


Webovou stránku věnovanou P. Nicolásovi naleznete ZDE.
Fotoalbum na Flickru je ZDE.
Zprávu P. Artura Sosy k úmrtí si v angličtině můžete vyslechnout ZDE.


Zdroj: Jezuitská generální kurie.
Foto: Z návštěvy P. Adolfa Nicoláse v Praze 28. 11. 2012 (Ivan Dobrovolský).

Alena Rousová

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.