Úmysly Apoštolátu modlitby na měsíc srpen

30.7.2020 

Krátké úvahy teologa P. Pavla Ambrose SJ

Úmysl evangelizační: Modleme se za všechny, kteří pracují u moře: za námořníky, rybáře a jejich rodiny.

Moře máme spjaté především s dovolenou. Kdo z nás se ale setkal s námořníkem nebo rybářem? Kdo z nás se může vžít do srdce žen rybářů, kteří brzy ráno vyplouvají na otevřené moře? Ženy je doprovázejí modlitbou k Panně Marii uctívané jako Hvězda mořská. Ať je příznivé nebo nepříznivé počasí, pracující vyplouvají na moře, aby z něj vyzískali to nezbytné k životu. Činí tak se zápalem, mnoha oběťmi a navzdory rizikům. „Uprostřed pokroku, typického pro moderní společnost, může rybář podléhat vidině bezpečnější práce na pevnině. A přece, kdo se narodil u moře, nemůže moře ze svého srdce vytrhnout. Povzbuzuji vás, abyste v nesnázích a nejistotách, s nimiž se setkáváte, neztráceli naději. Odvaha vám nechybí! Zároveň je třeba docenit vaši často riskantní a těžkou práci skrze podporu vašich práv a legitimních nároků.“ (papež František)

Úmysl národní: Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o stvoření moudře a s vděčností vůči Bohu.

Prokop ukazuje jednu z podob péče o náš společný domov. Klášter byl odrazem nebe na zemi. „Modli se a pracuj“ - hlavní pravidlo sv. Benedikta má v sobě ukrytou velikou moudrost. Buď věrný v malém, abys byl věrný ve velkém. I nepatrná kapka je důležitá. Každý nový den je nám dán jako nový počátek obnovy jak našeho srdce, tak celého světa.


Videoposelství papeže Františka k modlitebním úmyslům můžete shlédnout ZDE.

Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.

8

Pavel Ambros

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.