Film o salvadorských mučednících

2.12.2020 

Španělsko. Dne 2. listopadu navštívil španělský provinciál P. Antonio España SJ natáčení filmu režiséra Imanola Uribeho o salvadorských mučednících. Společně s představeným pamplonské komunity se setkali s režisérem a několika herci. Film se bude nazývat „Luciin pohled“.


Během setkání hovořili také s vedoucím produkce, který vyjádřil: „Uribeho myšlenku natočit tento film jsme přijali s velkým nadšením. Důležité na projektu je, že nás upamatovává na důležité věci. Nezapomenout na to, co se stalo v roce 1989 a co se děje na mnoha místech Latinské a Střední Ameriky. Jde o přetrvávající zkušenost nespravedlnosti a násilí, na kterou se Tovaryšstvo Ježíšovo stále snaží reagovat prostřednictvím institucí, které má v těchto zemích.“ Na scénáři spolupracovali jezuité, kteří byli v kontaktu s producenty ze Španělska i Salvadoru.

Natáčení začalo se všemi preventivními opatřeními, která vyžaduje současná pandemie koronaviru, v malém navarrském městečku Ilundainu, poblíž Pamplony. V této oblasti mělo natáčení trvat asi tři týdny, odtud se štáb přesune do Kolumbie. Tam budou spolupracovat s univerzitou a organizací YMCA a natáčet na různých místech v Cali a Budze. Vzhledem k obtížím spojeným s natáčením příběhu v samotném Salvadoru se bude odvíjet velká část zápletky na těchto místech.

Jezuité byli filmovým štábem vždy vítáni. Režisér Imanol Uribe studoval na jezuitské škole v Tudele, kterou navštěvoval i jeden z hrdinů filmu. Jezuitská škola v Pamploně zapůjčila pro natáčení několik předmětů, které budou utvářet prostředí kanceláře jezuity Nacho Martín-Baró, který byl zavražděn 16. listopadu 1989 spolu s pěti dalšími jezuity a dvěma spolupracovníky.

Scénář Daniela Cebriána je založen na skutečném příběhu jediného svědka masakru. Filmový thriller zachycuje události, které ochromily celou generaci, zachycuje politické a sociální pozadí, je příběhem konkrétních lidí, jejich boje za pravdu a spravedlnost v zemi stižené válkou a jejich touhy překonat toto období hrůzy.

„Můj původ v Salvadoru, moje výchova u jezuitů a obdiv, který jsem cítil k Ellacuríovi a jeho skupině, jsou počátkem tohoto filmu,“ říká režisér. „Tento projekt připravuji již několik let, ale loni na jaře musel být pozastaven v době, kdy jsme se chystali začít natáčení v Kolumbii. Nyní, přestože jsme ponořeni do druhé vlny virové nákazy, jsme začali ještě s větším elánem a práce plynule pokračují.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.