Jezuité v turecké Ankaře

10.2.2021 

Ankara. P. Alexis Doucet SJ má na starosti turecky mluvící křesťanské komunity v Ankaře. Navzdory pandemii koronaviru, která silně ovlivnila náboženskou praxi mnoha křesťanů v regionu, stále přijímá dostatek lidí, kteří mají zájem o křesťanské hodnoty, a věnuje se odpovědím na zprávy, které dostává prostřednictvím sociálních sítí.


Během posledních osmi měsíců přestali chodit do kostela starší osoby a lidé křehkého zdraví, přicházeli jen mladí a ti, jejichž zájem byl nejsilnější. Mše svaté pro veřejnost byly na jaře přerušeny. Od té doby se opět obnovily, stejně jako formace katechumenů, k čemuž částečně přispívá Skype nebo Zoom. Kněz vzpomíná, že v září měl dva pohřby spojené s Covidem, které se konaly přímo na hřbitově bez obvyklé asistence dalších osob; bylo to obzvlášť smutné a odráželo to obecnou situaci ve světě.

Otec Doucet se hodně věnuje psaní, především pro Miras, což je turecký křesťanský časopis. Tovaryšstvo časopis finančně podporuje, a to díky těm, kteří jezuity sponzorují. P. Doucet píše články na různá témata: štěstí, uzdravení, pronásledování, modlitba, duchovní boj, Vánoce a další. Objevuje radosti i trápení práce s Turky, ale také s protestanty. V současné době dokončuje přepracování knihy Toma Michela „Úvod do křesťanství“ do turečtiny. Připravuje také v turečtině útlou knihu o křesťanské mystice. Je aktivní na internetu, kde nabízí křesťanské texty v turečtině.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Turkey.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.