Mezi migranty v Moskvě

7.9.2021 

Moskva. Otec Stephan Lipke SJ hovoří o vlivu pandemie koronaviru na migranty v Moskvě.


„Pro moskevské jezuity bývala bohoslužba v angličtině v moskevském kostele svatého Aloise (přímo před budovou KGB) každou neděli trochu jako „koníček“, dokud do našich životů nevstoupil Covid-19. Pandemie zasáhla mnoho lidí, ale migrující pracovníci (převážně z Filipín) byli zasaženi tvrději než ostatní. Je pro ně těžké vyhnout se infekci, protože se musí hodně přemísťovat. Žijí společně ve velkých skupinách, kde onemocní všichni, jakmile jeden chytí virus. Kromě toho onemocnět je horší, pokud jste daleko od své rodiny a nerozumíte místnímu jazyku.

Přidejte k tomu strach o svou rodinu a skutečnost, že je nemůžete navštívit a kvůli karanténním předpisům nemůžete přijít ani včas na pohřeb, pokud zemře blízký příbuzný.

Jedna věc se také úplně změnila: Pokud by lidé před pandemií onemocněli, řekněme na rakovinu, šli by k lékaři, informovali se o své situaci a brzy by šli domů. Nyní odkládají návštěvu lékaře a zjišťují skutečný stav, když už je pozdě a nemohou cestovat.

Podobná situace je v Rusku u zahraničních studentů, většinou z celé Afriky. Možná je pro ně riziko infekce nižší, ale jsou přísně izolovaní, všechna výuka probíhá pouze online.

Moskevští jezuité (prozatím P. Sebastián Prieto Silva, P. Stephan Lipke, br. Vladimir Pashkov) rozpoznali, kde je v této situaci jejich místo. Zásadní význam mají modlitby a konverzace online, návštěvy a bezpečné slavení eucharistie. V kostele je nyní méně lidí, ale spojení je užší a začali si více pomáhat. Samozřejmě, někdy pandemie také způsobuje strach a agresi, a přesto je to zvláštní čas „milovat a sloužit“ v kontextu, kde Covid-19 stále způsobuje mnoho škody.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Russia.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.