Srí Lanka prožívá vážnou ekonomickou a politickou krizi

25.5.2022 

Srí Lanka. Vzhledem k tomu, že nejhorší ekonomická katastrofa na Srí Lance je v živé paměti a nadále ničí živobytí milionů lidí, mnohé uvrhla do chudoby a vedla k četným krizím, hněv veřejnosti vůči prezidentovi a protivládní protesty na celém ostrově i v zámoří exponenciálně rostou jako nikdy předtím. Jak říká Písmo: ‚Kdo mečem zachází, mečem zajde‘. Dostali se k moci mečem rozdělení, a dnes jsou obviněni z tohoto zločinu a nyní jsou sťati stejným jedovatým mečem těmi samými lidmi, kteří je volili. Pravdou je, že Srí Lanka je nyní v troskách.


Spontánní akcí občanského protestu vzniklo nové lidové hnutí, které otevřeně požaduje některé zásadní změny stávajícího politického uspořádání. To je vzácný okamžik politického probuzení občanů Srí Lanky. Občané nyní prosazují svůj zájem a zodpovědnost za společné dobro širší politické komunity. Pozitivní rozměr protestního hnutí spočívá v tom, že ukončilo jeden institucionální důsledek zastupitelské demokracie Srí Lanky: pojem „pasivního občanství“. Nyní vidíme, že občané se zbavili tohoto zvyku politické pasivity, aby vystoupili a získali zpět svou roli politicky aktivních a odpovědných občanů. Pozoruhodné je, že ekonomická a politická krize otevřela nový prostor pro budování „demokratické veřejnosti“ s politickým vědomím přesahujícím etnický a náboženský komunalismus.

Jezuité ze Srí Lanky neustále poskytují podporu rodinám postiženým krizí. Byla zřízena pracovní skupina složená ze tří jezuitů, aby organizovala práci jezuitů v reakci na současnou krizi. Pracovní skupina bude spolupracovat se jmenovanými členy týmu pro zvládání katastrof každé jezuitské komunity v provincii při identifikaci rodin v nouzi a pomoci jim. Cílem je zajistit adekvátní sociální, zdravotní a potravinovou pomoc pro lidi, zejména pro ty, kteří jsou zranitelní, a pro domácnosti, jejichž členy jsou děti, starší lidé a osoby se zdravotním postižením jako zvláště zranitelné. Primárním cílem je pomoci udržet jednotlivce v potravinovém zabezpečení, aby bylo méně pravděpodobné, že budou trpět zdravotními obtížemi. To může také snížit riziko domácího násilí snížením úrovně stresu a ochranou duševního zdraví rodičů, dětí a dalších členů domácnosti. Dále chránit lidská práva a rozvoj, což v dlouhodobém horizontu minimalizuje ztráty lidského kapitálu a umožní Srí Lance pokračovat v budování pracovní síly s dovednostmi, aby mohla konkurovat na mezinárodních trzích.

Jezuité také vyjadřují svou podporu mladým na různých úrovních tím, že se zapojují do politických akcí, protestů a kampaní za lidská práva.

Je pravda, že v současnosti se ukazuje, že protestní kampaň bude v následujících dnech a týdnech sílit a připojí se k ní více občanů. Povinností jezuitů srílanské provincie je rozšiřovat a konkretizovat tento demokratický moment do trvalé politické akce, prosazovat strukturální změny v dlouhodobém horizontu. Je nevyhnutelné, že v nadcházejících týdnech dojde k ostré polarizaci sil, s rozhněvanou a politicky zapálenou veřejností na jedné straně a izolovanou vládou se sníženou legitimitou vládnout na straně druhé. Inspirací je, že mladí občané ve velkém počtu stojí v čele tohoto nového hnutí odporu a politické naděje. Toto je dlouho očekávaný okamžik demokracie na Srí Lance: to, co papež František nazval „lepším druhem politiky“.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.