Poseďte si se svatým Ignácem

8.11.2022 

Irsko. Dne 7. října byla na Belvedere College v Dublinu slavnostně odhalena bronzová socha svatého Ignáce z Loyoly při příležitosti pětistého výročí jeho obrácení. Zobrazuje zakladatele jezuitského řádu sedícího na soudobé lavičce a vytvořil ji sochař John Coll (na snímku se studentkou). Vedení Belvedere College objednalo sochu před dvěma lety v rámci rozsáhlých oslav světce, který během rekonvalescence po zásadu dělovou koulí v bitvě u španělské Pamplony prožil konverzi.


John Coll byl vychován jezuity v Coláiste Iognáid v Galway a měl jasnou představu o díle, které chtěl znázornit. V rozhovoru pro noviny Irish Times řekl:

„Jako chlapec vychovaný v Galway jsem měl trochu představu o životě Ignáce z Loyoly. Další pátrání odhalilo, že v Římě existuje jeho posmrtná maska, stejně jako jeho boty, které ke mně mluvily o pokoře a tvrdé práci.

S ohledem na tyto aspekty jsem tedy zhotovil Ignáce jako staršího muže, přívětivou postavu, která si odpočinula po dni naplněném prací. Takže mým plánem je odrážet minulost v postavě Ignáce z bronzu a budoucnost v moderní lavičce z nerezové oceli.“

Socha představuje světce sedícího na lavičce a zve studenty Belvederu, aby si chvíli sedli a odpočinuli. Socha a lavička jsou nyní instalovány na nádvoří koleje na vyvýšeném podstavci s výhledem do dvora, kde se každý den scházejí studenti a zaměstnanci.

Na odhalení sochy byly přítomny stovky studentů. John Coll se po prezentaci díla setkal se studenty umění, aby promluvil o soše a o tom, jak byla zhotovena.

Ředitel programů víry a služeb v Belvedere Pádraig Swan sdílel svou vizi Ignácovy sochy s celou školou. Řekl:

„Studenti u něj poobědvají, udělají si pauzu a budou s ním jen odpočívat na sluníčku, povídat si s ním o své vlastní životní pouti a na našich maturantech vidím neodkladnou potřebu fotografie skupiny přátel a rodiny shromážděné kolem Ignáce.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Ireland.

8

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.