Prohlášení jezuitů z Peru k současné politické situaci v zemi

19.1.2023 

Peru. V kontextu velkého politického napětí, kdy byl prezident Pedro Castillo uvězněn poté, co se pokusil rozpustit parlament, se demonstrace v Peru v několika částech země změnily v násilné. K 15. lednu přišlo při střetech se strážci zákona o život čtyřicet devět lidí. Peruánská jezuitská provincie vydala 12. ledna 2023 následující prohlášení.


Peruánští jezuité spolu s celým naším apoštolským tělem – složeným ze vzdělávacích, pastoračních a sociálních institucí – vyjadřují svoje odmítnutí nepřiměřeného použití násilí ze strany státu při potlačování protestů, které se objevily v různých částech země.

Vyzýváme všechny, kteří využívají současných okolností k páchání trestných činů nebo ke snaze násilím prosazovat své zájmy, aby neporušovali ústavní právo na pokojný protest, které chrání všechny Peruánce.

Vyzýváme zejména všechny, kdo mají pravomoci, aby činili rozhodnutí zaměřená na konsenzuální řešení krize a aby vždy kladli na první místo úctu k životu, který je podle našeho křesťanského přesvědčení nejvyšším Božím darem.

„Blaze těm, kdo působí pokoj, neboť oni budou nazváni dětmi Božími“ (Mt 5,9).


Zdroj: jesuits.global.
Foto: Se svolením limské arcidiecéze, kde v neděli 15. ledna sloužil arcibiskup Carlos Castillo mši na památku obětí.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.