Výstava „Internace v Semilech 1950–1953“

1.2.2023 

Semily. Od 30. září 2022 do 2. dubna 2023 probíhá v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech výstava ohledně internace řeholníků v semilské nemocnici, čemuž odpovídá její podtitul „Odkrývání osudů řeholníků v nemocničním oddělení“.


Události spojené s tajným oddělením semilské nemocnice jsou asi nejzamlženějším a nejzáhadnějším tématem historie města, které si žádá, aby bylo objasněno. Co je pravdy na zvěstech o tom, že zde byli v rámci komunistické Akce K řeholníci a kněží masivně mučeni? Zasloužil si primář Pluhař, aby na něho členové ilegální protikomunistické organizace ILPKORG1 připravovali atentát? Nebo vše bylo jinak, než se na první pohled zdá? Vydejme se společně na pátrání, které nás provede tehdejšími semilskými i republikovými událostmi a dovede nás až ke skutečným konkrétním osudům kněží a řeholníků.

Součástí projektu je rovněž výstava Jana Kristoforiho „Návrat na místo činu“. Jednou z určujících životních etap tohoto významného českého malíře byl jeho semilský pobyt na počátku padesátých let dvacátého století. Pracoval zde v propagačním oddělení podniku Kolora, zároveň se zapojil i do činnosti ilegální protikomunistické organizace ILPKORG1 a byl za to zatčen a odsouzen na deset let. Po letech vězení a úředních obstrukcí emigroval do Švédska a do Čech se vrátil až po roce 1989. Kolekce děl z majetku rodiny představuje průřez tvorbou, jak plastické obrazy, tak grafiku; jak díla inspirovaná autorovými nelehkými životními osudy, tak i náměty velebící krásu žen.

Výstava se koná ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Státním okresním archivem Semily a Ústavem pro studium totalitních režimů a je postavena na podrobném osmiletém archivním výzkumu.

Záštitu převzali ministr kultury Martin Baxa a arcibiskup pražský Jan Graubner, realizace byla finančně podpořena grantem Ministerstva kultury České republiky.

Na reportáž České televize o této výstavě se můžete podívat ZDE (po 19. minutě pořadu).


Zdroj/Foto: Muzeum a Pojizerská galerie Semily.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.