Žáci jezuitských škol objevují svět stromů

22.3.2023 

Polsko. Žáci jezuitské základní školy v Gdyni se účastní mezinárodního projektu Erasmus zaměřeného na objevování tajemství světa stromů. Projekt, který začal v loňském roce, potrvá do letošního května. Účastní se ho také žáci z litevských, řeckých a lotyšských škol.


V rámci projektu organizátoři vytvářejí inspirativní aktivity na téma stromy: hry, kreativní práce, výzkum, fakta a kulturní aspekty. Práce gdyňské školy a partnerských škol jsou vyvěšeny na webu.

Tábor v Litvě

Součástí projektu byla i dvě mezinárodní setkání. Prvním setkáním byl kemp v Litvě v červenci 2022. Kemp byl věnován tématu Obklopeni lesem. Tábor byl plný aktivit souvisejících se stromy: procházky s mapou, návštěva přírodovědných muzeí se stromy charakteristickými pro Litvu, učení se rozdělávat oheň, výroba medailonů ze dřeva, hraní divadla, tanec, návštěva dřevěných památek a další.

Mladí vědci

Druhé setkání se konalo v říjnu 2022 na škole v Gdyni na téma Mladí vědci. Na programu návštěvy Gdyně byly workshopy a hry v terénu a také workshop studentů jezuitského gymnázia pod vedením Blažeje Kochanského z technické univerzity v Gdaňsku s názvem Jak vážit psa pravítkem. Dále si žáci prohlédli památky v Gdyni, Gdaňsku a Toruni. Nechyběly ani hry a kreativní práce na téma stromů: výroba dřevěných šperků, malování na sklo a podobně. Projekt byl zakončen mší svatou, hrami a společnou večeří. Taková setkání jsou intenzivním, radostným časem, plným atrakcí, zajímavých způsobů získávání znalostí a mezinárodních přátelství.

Na každém mezinárodním setkání se sejdou zástupci partnerských škol, z každé čtyři žáci a dva učitelé, celkem dvacet čtyři osob. Další setkání se bude konat v květnu v Řecku a poté začnou přípravy na mezinárodní online konferenci, kterou na podzim připravuje škola z Lotyšska.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.