Kaplani od západu k východu

27.3.2023 

Polsko. Dvakrát, v letech 2021 a 2022, bylo setkání univerzitních kaplanů v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů uspořádáno v portugalském Rodiziu, jen pár mil od nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy. Pandemie příliš nedovolila cestovat, schůzky se musely částečně konat online.


Na začátku letošního roku se účastníci vydali na východ – do polského Lublinu, nedaleko ukrajinských hranic. Hostitelem byla jezuitská akademická duchovní správa katolické univerzity, nyní nazvané podle svatého papeže Jana Pavla II., protože právě tam studoval a učil v letech své akademické kariéry.

Pandemie ovlivnila i vybrané hlavní téma: Jak řešit psychické problémy studentů? Małgorzata Łysiak z oddělení klinické psychologie přítomné celé dopoledne provázela případovými studiemi, které ilustrovaly některé z výzev, které studenti kaplanům přinášejí.

Den předtím kaplani absolvovali workshop na téma Nenásilná komunikace, který vedli Beata a Piotr Hołtyńovi. Byl také čas na sdílení pod titulem Co se děje v našich akademických duchovních správách, které bylo jakýmsi krátkým putováním po Evropě, když o své práci hovořilo dvacet kaplanů zastupujících šestnáct míst jezuitské univerzitní pastorace v rámci konference.

Jako vždy byla nejvíce ceněna příležitost být spolu v neformálních rozhovorech, naslouchat kreativním nápadům, setkávat se s lidmi, kteří čelí podobným potížím a mají stejné radosti v této službě. Do programu patřily velmi dobře zorganizované návštěvy několika historických míst ve městě, jako je katedrála (bývalý kostel jezuitské koleje) a impozantní kaple Nejsvětější Trojice, což je gotická stavba plně pokrytá freskami pravoslavného stylu.

Na závěr patří poděkování Adamu Juchnowiczovi, který se staral o celý průběh, a umožnil tak velmi ceněné a radostné pokračování osobních setkání této sítě v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2023 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.