Konference o Ruđeru Boškovićovi v Evropském parlamentu

12.2.2024 

Brusel. Dne 29. ledna se v Evropském parlamentu v Bruselu konala konference o jezuitském vědci, diplomatovi a básníkovi Ruđeru Boškovićovi. Protože Ruđer Bošković (1711-1787) je jedním z nejznámějších občanů v historii chorvatského města Dubrovník, tato konference se konala při příležitosti svátku patrona Dubrovníku svatého Blažeje a nedávného přejmenování letiště v Dubrovníku na počest Boškoviće.


Jedním z řečníků byl prezident Jezuitské konference evropských provinciálů P. Dalibor Renić. O Boškovićovi mluvil jako o jezuitovi a knězi. Zdůraznil jeho sounáležitost s Tovaryšstvem Ježíšovým i po jeho zrušení, což byl traumatický okamžik v Boškovićově životě. „V Bruselu a v Evropském parlamentu by se cítil jako doma,“ řekl otec Renić. „Bošković totiž po vstupu do Tovaryšstva žil v Itálii a Francii, cestoval po celé Evropě, měl dobré vztahy s francouzskými encyklopedisty a byl členem Královské společnosti v Londýně.“

Další řečníci hovořili o Boškovićově vědecké a diplomatické činnosti ve službách Dubrovnické republiky, o jeho poezii a celkovém významu pro chorvatskou kulturu. Konference vznikla z iniciativy Dubrovnicko-neretvanské župy, kulturního sdružení Matrix Croatica a poslance Evropského parlamentu Karla Resslera.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.