Jezuitský hotel v obci Dobogókő

27.3.2024 

Dobogókő. Hotelové a konferenční centrum Cardoner bylo otevřeno v maďarské vesnici Dobogókő, padesát kilometrů od Budapešti, na konci roku 2023. Čtyřhvězdičkový hotel má padesát osm pokojů s lůžky až pro sto třicet hostů. Hotel, který vlastní maďarští jezuité, není apoštolským dílem, ale výdělečnou investicí, jejíž prostředky podpoří exerciční dům Manresa a romskou misi ve vesnici Arló v severním Maďarsku.


Budova, která byla zrekonstruována na podzim 2023, je ve vlastnictví maďarské provincie od roku 1993. Vzhledem k tomu, že Dům duchovní formace Manresa v Budapešti, který byl v roce 1950 zkonfiskován komunistickým režimem, bylo obtížné po změně režimu v roce 1990 dostat zpět, provincie získala jako náhradní nemovitost areál Dobogókő. V posledních desetiletích byl využíván jako místo ubytování, často se slevami na podporu křesťanských aktivit, což bylo užitečné zejména pro ty, kteří se podíleli na reorganizaci maďarské církve v devadesátých letech dvacátého století.

Hotel se nachází v srdci pohoří Piliš s četnými turistickými a cyklistickými stezkami a je určen pro aktivní turisty a v sezóně především pro individuální hosty. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že je blízko Budapešti, jsou zde dobré podmínky pro předsezónní a posezónní rezervace na teambuildingová školení a konference pro společnosti sídlící v hlavním městě. Například se zde bude konat výroční setkání Sítě evropských jezuitských komunikací mezi 6. a 9. květnem.

Přestože hotel není zaměřen na náboženskou cílovou skupinu, provincie považuje za důležité propagovat jezuitskou etiku jak v jeho image, tak v jeho provozu. To se odráží nejen v mozaice zakladatele Tovaryšstva u vchodu do jedné z budov nebo v meditační místnosti s krásným panoramatickým výhledem na starobylý hotelový park, který napomáhá ke kontemplaci. Kromě toho je posláním hotelu vytvářet srdečné prostředí, ve kterém lze organizovat akce a programy a kde personál pracuje s citem pro kvalitu a sofistikovanost.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.