Nahlédnutí do 13. komnaty Františka Lízny

8.12.2009 

Herec Jaroslav Dušek provede diváky skrytými kouty osobnosti známého kněze

Populární pořad České televize nabídne v pátek 11. prosince ve 20.55 osobní příběh českého kněze Františka Lízny. Nekonformní jezuita překonal zhoubné onemocnění pěší poutí, při které ušel tisíce kilometrů. Pořad provází herec Jaroslav Dušek, na přípravě se podílel i Jan Kačer a spisovatelka, režisérka a scenáristka Monika Elšíková. Reprízu uvede televize v sobotu 12. prosince ve 2.05 na svém prvním programu.


František Lízna, spolužák Václava Malého a spoluvězeň Václava Havla, nemohl před listopadem 1989 působit jako kněz. Pocházel z komunisty pronásledované rodiny, byl několikrát vězněn, podepsal Chartu 77.

Při své první mši obešel v kostele všechny přítomné estébáky a požehnal jim se slovy: "Ve jménu svatého Ignáce z Loyoly a na přímluvu Marie Panny ať se z tebe stane bojovník pro Krista!" To bylo poprvé a naposledy, kdy mohl vykonávat svou kněžskou službu, od té doby už žádnou mši nikde veřejně celebrovat nemohl.

Jeho svérázný způsob jednání a nezlomný smysl humor ho neopustil, i když byl opakovaně vězněn, nebo musel pracovat jako ošetřovatel žen s roztroušenou sklerózou. Nikdy se nenechal zlomit a zachoval si svou houževnatost. Veřejně mohl povolání kněze vykonávat až po roce 1989. Vždy se věnoval těm, které společnost vytlačovala na okraj, pracoval jako vězeňský duchovní, zaměřoval se na pastoraci Romů či bezdomovců.

Když četl knihu Paula Coelho o poutní cestě do Santiaga de Compostela, oslovila ho a sám se na podobnou pouť vydal. Po návratu zjistil, že má zhoubný nádor s metastázemi v kostech v neoperovatelném stádiu. Navzdory varování lékařů, se vydal pěšky na další pouť až na ostrov Chersones, spojený s působením Cyrila a Metoděje, kteří přinesli Slovanům křesťanství. Tak svým putováním symbolicky protnul celou Evropu. Poté se vydal na další pěší pouť do Říma a celkově tak již ušel přes 7000 km. Navzdory všem prognózám se z rakoviny vyléčil, což mnoho lidí považuje za zázrak.


Zdroj: ČT, pár informací ze zákulisí pořadu v Čétečku.

Redakce Jesuit.cz

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.