Brno si připomnělo Martina Středu a triumf nad Švédy

17.8.2010 

Během tří dní od pátku 13. do neděle 15. srpna si v ulicích i kostelech největší moravské město připomnělo, že před 365. lety úspěšně odrazilo útok Švédů. V obraně hrál zásadní roli i Martin Středa, jezuita s pověstí svatosti, jehož tělesná schránka leží v kryptě brněnského kostela Nanebevzetí Panny Marie.


Atmosféru konce třicetileté války navodili vojáci, kteří se po městě procházeli v dobových kostýmech. Nechyběli ani ti v barvách švédského vojska, kteří 15. srpna 1645 odtáhli od bran města s nepořízenou. Muži s mušketami a markytánky zájemce neochudili ani o ukázky tehdejšího vojenského výcviku a bitevních scén. O organizaci se postarala Společnost 1645 spolu s městem Brnem, brněnským biskupstvím a Brněnským kulturním centrem.

V Radnické ulici a na Zelném trhu bylo zase možné navštívit dobový jarmark, kde byly k mání výrobky tradičních řemesel. V katedrále svatého Petra a Pavla se v sobotu konal koncert duchovní hudby, v neděli slavnostní bohoslužba a večer pro zpestření krátký ohňostroj na Zelném trhu. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie se také uskutečnila poutní mše ve stejnojmenném jezuitském kostele, který ukrývá ostatky Martina Středy.

Fakt, že se v roce 1645 Brnu podařilo ubránit se navzdory obrovské vojenské přesile nepřítele, dodnes historiky udivuje. Švédský velitel Torstensson se zdál neporazitelný a dokud nenarazil před branami Brna na houževnaté obránce, vršil jedno vítězství za druhým.

Po tříměsíčním obléhání města vedl Torstensson hlavní útok právě v den slavnosti Mariina nanebevzetí. Černá svatotomská Marie a hrstka jejích ctitelů v čele s Martinem Středou útok odrazili. Přitom velitel městské obrany Raduit de Souches měl k dispozici pouze 426 vojáků a tisíc civilistů, z nichž padlo 250. Proti nim útočilo 28 tisíc profesionálů a neuvěřitelných osm tisíc z nich položilo před branami města svůj život, než se Torstensson rozhodl se zbytkem vojska odtáhnout.

Svatotomská Panna Maria je od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města. Její přímluva se po neúspěšném útoku švédské armády proslavila v celé Evropě.

Redakce Jesuit.cz

Copyright © 2003-2022 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.