Indický provinciál Serrao navštívil českou metropoli

21.9.2010 

Na začátku září navštívil krátce českou metropoli nový představený indické provincie Karnátaka Francis Serrao. Mimo jiné se setkal i s českým provinciálem Františkem Hylmarem a s prezidentem Arcidiecézní charity Praha Vojtěchem Eliášem. Při té příležitosti představil projekt zcela nové jezuitské misijní stanice ve městě Gulbarga a hledal partnery, kteří by tento projekt mohli finančně podpořit.


Provinciál velmi živě se rozvíjející jezuitské provincie Karnátaka přijel do české metropole v pondělí 6. září z bavorského Norimberku, kde měl setkání s pracovníky s misijní nadací německých jezuitů. Při setkání s českým provinciálem a pracovníky Arcidiecézní charity Praha nastínil projekt v nově založené diecézi Gulbarga. V budoucnu by v nově založené misii měly postupně vyrůst budovy internátů pro dívky a pro chlapce, střední škola a univerzita.

Nadpoloviční většinu obyvatelstva v dané oblasti tvoří nejnižší vrstva dalitů, vytlačovaná na okraj indické společnosti. Jezuité se dlouhodobě snaží těmto nejchudším z chudým pomáhat především tím, že jim nabízejí lepší vzdělání a s ním i vstupenku do lepší budoucnosti. Tak bojují indičtí jezuité proti největší sociální nespravedlnosti, jakou Indie zná: kastovnímu systému. Ten byl sice oficiálně zrušen a zakázán, ale dále přetrvává v myslích a srdcích lidí.

Město Gulbarga leží ve státě Karnátaka a patří k velmi významným městům s dlouhou a bohatou historií, jež sahá až do 6. století. Celý tamější distrikt byl původně pod správou Dillíského sultanátu. Když však po vzpouře muslimských důstojníků jmenovaných z Dillí založil Hassan Gangu v roce 1347 Bahmánský sultanát, vybral si právě Gulbargu (tehdy Ahsenabad) jako jeho hlavní město.

V letech 1724 - 1948 byla Gulbarga součástí Hajdarábádu, který byl až do roku 1948 největším knížecím státem na indickém subkontinentu. V září 1948 jej ovšem Indie anektovala a byl tedy až do roku 1956 jedním ze spolkových států Indické republiky. Poté byl Hajdarábád rozdělen podle jazykových oblastí mezi státy Ándhrapradéš, Maháráštra a Karnátaka.

Jan Regner

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.