Najde chátrající jičínská kolej konečně uplatnění?

1.7.2011 

V samém centru Jičína se nachází bývalá jezuitská kolej, původně ze sedmnáctého století, jenž byla postupem času, přesněji v osmnáctém století, přeměněna ve vojenský objekt a v moderní době sloužila jako skladiště. Dnes již bývalá kolej dlouhou dobu neslouží žádnému smysluplnému účelu a pouze dál smutně chátrá.


V minulosti se vytvořilo několik projektů, které měli za cíl jezuitskou kolej rozličným způsobem využít a při té příležitosti jí rekonstruovat a zachránit ji tak pro další generace. Všechny tyto projekty byly ale neúspěšné, nicméně teď opět svítá jičínské koleji paprsek naděje na záchranu.

Nový projekt se zrodil v hlavě zastupitele města, Miroslava Matějky. A co se jedná? Matějka chce postupně přeměnit chátrající kolej ve Valdštejnskou univerzitu a podle jeho slov v realizování tohoto projektu, jež spolkne stamilióny korun, už nestojí téměř nic v cestě.

Projekt by měl být až ze sedmdesáti pěti procent financován z fondů evropských dotací. Zbývající značnou část peněz by mělo zaplatit město Jičín spolu s dalšími partnery. Zájem o spolufinancování tohoto projektu projevila Česká zemědělská univerzita a provozně ekonomická fakulta liberecké Technické univerzity. Církev zájem ze strany města a všech partnerů vřele vítá a taktéž se bude spolupodílet částí potřebných peněz. Podle propočtů odborníků by se rekonstrukce koleje měla vyšplhat až na 380 miliónů korun.


Zdroj: Právo

Redakce Jesuit.cz

Copyright © 2003-2020 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.