Kdo jsme / Kdo je kdo Dnes je 7. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Richard Čemus

Štěkeň 1
387 51 Štěkeň
rcemus(zavináč)orientale.it

Richard Čemuse se narodil roku 1954 v Praze v komunistickým režimem perzekvované rodině. Jeho otec byl vězněn za činnost v katolickém studentském hnutí (Hnutí rodina, Akademická Liga a Katolická akce) a spolupráci s Josefem Zvěřinou a Oto Mádrem. V roce 1970 rodina odešla do exilu ve Spolkové republice Německo. Středoškolské vzdělání získal v západním Berlíně a v bavorském Fürstenfeldbrucku. V roce 1975 procestoval americký kontinent a pomáhal v katolických misiích v Latinské Americe.

V roce 1976 nastoupil do arcidiecézního semináře ve Freiburgu im Breisgau. Filozoficko-teologická studia absolvoval ve Freiburgu a v Salzburgu. V roce 1982 odešel do československé Papežské koleje Nepomucenum v Římě a na Papežské lateránské univerzitě pokračoval u prof. Karla Skalického ve studiích teologie. V roce 1983 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Dvouletý noviciát absolvoval v Janově. V letech 1985–1989 žil v mezinárodní koleji del Gesù v Římě a na Papežském orientálním institutu (PIO) pokračoval ve studiu teologie se specializací na ruskou křesťanskou filozofii. V roce 1991 obhájil u profesora Tomáše Špidlíka doktorskou práci na téma "Modlitba u Ignáce Brjančaninova". Na kněze byl vysvěcen 29. května 1988 papežem Janem Pavlem II. ve Svatopetrské bazilice. Během studií spolupracoval s českými jezuity v Montrealu a v Londýně.

V roce 1990 byl povolán do Státního sekretariátu Svatého stolce; v letech 1991 až 1993 působil na nunciatuře v Moskvě. Po návratu do Říma roku 1993 se stal vicerektorem Centra Aletti v Římě a současně se stal nástupcem emeritovaného profesora Tomáše Špidlíka na katedře spirituality křesťanského Východu na Papežském orientálním institutu. Po slavných slibech, které složil 14. dubna 1996 v kostele sv. Ignáce v Praze, převzal funkci rektora Papežské koleje Russicum, kterou zastával do roku 2001. V tomto období dále přednášel na Papežském orientálním institutu a jako hostující profesor také v Olomouci a v běloruském Minsku. V letech 2008–2010 přednášel jako hostující profesor na Papežské lateránské univerzitě a Papežské univerzitě sv. Tomáše (Angelicum). Působil také jako spirituál Papežské koleje Nepomucenum v Římě (2007 až 2013).

Dále působil jako řádný profesor na fakultě církevních věd na Papežském orientálním institutu v Římě. Specializoval se na slovanskou spiritualitu a dále rozvíjel dílo a myšlenky kardinála Tomáše Špidlíka. Od počátku svého pobytu v Římě spolupracoval také s českou sekcí Vatikánského rozhlasu. Je autorem řady studií, zejména z oblasti východní spirituality a duchovní interpretace současné kultury.

Od listopadu 2022 žije v řádovém domě sester Congregatio Jesu ve Štěkni.


Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra

Památka sv. Josefa de Anchieta


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil