Dnes je 21. 9. 2014  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Jezuitou dnes
Domy, kontakty
Akce

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Fotogalerie

Poutní slavnost sv. Ignáce 2014

Pátek, 8.8.14
Slavnost patrona pražského kostela sv. Ignáce a zakladatele jezuitského řádu oslavilo místní společenství s dalšími přáteli a spolupracovníky v poslední červencový den poutní bohoslužbou, kterou hudebně doprovodil smíšený Svatoignácký sbor, sólisté a orchestr. Nechybělo ani obvyklé přátelské pohoštění na dvoře rezidence (Foto Ivan Dobrovolský).

Pohřeb otce Josefa Cukra

Čtvrtek, 3.7.14
Ve středu 2. července v 15 hodin se ve velehradské bazilice sloužila pohřební mše svatá za otce Josefa Cukra, který odešel k Pánu ve čtvrtek 26. června. Hlavním celebrantem byl litoměřický biskup Jan Baxant, kázání pronesl provinciál českých jezuitů P. Josef Stuchlý SJ. Po obřadu bylo jeho tělo uloženo do jezuitského hrobu na velehradském hřbitově. (Foto Řk farnost Velehrad)

Svěcení nových varhan v jezuitském kostele v Brně

Neděle, 29.6.14
V neděli 29. června, o slavnosti patronů brněnské diecéze sv. Petra a Pavla, byly slavnostně posvěceny nové koncertní varhany, které pro jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně zhotovila švýcarská varhanářská dílna Mathis Orgelbau AG. Varhany posvětil provinciál českých jezuitů P. Josef Stuchlý SJ, slavnostní události se zúčastnil také generální vikář brněnské diecéze P. Jiří Mikulášek. Po svěcení následovalo pohoštění a inaugurační koncert, při kterém na varhany zahrál P. Theo Flury OSB z benediktinského opatství v Einsiedeln. Poprvé varhany doprovodily také mši svatou, kterou od 21 hodin celebroval rektor kostela P. František Hylmar SJ. (Foto: Stanislav Chlup, Vilém Urbánek, NF Campianus, archiv)

Biřmování 2014

Neděle, 22.6.14
Biřmování, které proběhlo v našem pražském kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí 22. června 2014 a jež udělil pražský pomocný biskup Václav Malý (foto: Ivan Dobrovolský).

Ignacian Immersion Course v Manrese

Sobota, 7.6.14
Od 27. dubna do 7. června se brněnský studentský kaplan Pavel Bačo SJ zúčastnil kurzu "Ponoření se do ignaciánské spirituality", který se konal v jezuitském exercičním domě v katalánské Manrese. Vedle odborných přednášek, rozjímání a duchovních cvičení měl také možnost blíže poznávat místa, na kterých působil sv. Ignác, a to jak v Manrese a okolí, tak také v Loyole. Nechyběla ani pěší pouť na horu Montserrat. (Foto: Pavel Bačo)

Mezinárodní setkání noviců v Polsku

Neděle, 1.6.14
Ve dnech 26. května až 1. června se v polském městečku Zakopane uskutečnilo mezinárodní setkání noviců z noviciátů jezuitské asistence střední a východní Evropa. Setkání se zúčastnilo 34 noviců z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a Ukrajiny. Setkání se zaměřilo na studium histórie a spirituality Tovaryšstva. Nechyběly ani společné výlety do nedalekých Vysokých Tater. (Foto P. John Dardis SJ, P. Martin Halčák SJ)

Jarní výlet 2014

Sobota, 31.5.14
Jarní výlet 2014 našeho společenství při pražském kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí se konal 31. května. Navštívili jsme obec Jakub u Kutné Hory s románským kostelem sv. Jakuba, klášterní kostel a kostnici v Sedlci, chrám svaté Barbory, bývalou jezuitskou kolej a muzeum stříbra přímo v Kutné Hoře a empírový zámek Kačina (foto: P. Ladislav Nosek a Nellya Boloshinová).

Pohřeb otce Rudolfa Zubka

Úterý, 20.5.14
V úterý 20. května v 15.00 hodin celebroval biskup František Lobkowicz kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně pohřební mši za otce Rudolfa Zubka SJ, který skonal ve středu 14. května. Mše se zúčastnila také řada jezuitských spolubratrů, diecézních kněží a věřících. Ostatky zesnulého pak byly uloženy na místním hřbitově. (Foto: Ladislav Nosek SJ)

Velehradský seminář umělců z Centra Aletti

Čtvrtek, 20.3.14
20. března se na Velehradě uskutečnil seminář umělců z Centra Aletti v Římě na téma Kardinál Tomáš Špidlík: Teologie a umění. Seminář vedl představený Centra Aletti v Římě, P. Marko Ivan Rupnik SJ. Umělci z mnoha zemí navštívili a studovali expozici Martyrion, navštívili baziliku a zastavili se k modlitbě u hrobu kardinála Špidlíka. První dialogický seminář se usktečnil před vstupem do podzemí baziliky, druhý závěrečný v prostoru severně od východního závěru. (Zdroj: ŘK farnost Velehrad; Foto: Centrum Aletti).

Přípravné setkání středoevropského Magisu v Budapešti

Neděle, 19.1.14
O víkendu 17. - 19. ledna se v jezuitské rezidenci v Budapešti konal přípravný víkend organizačního týmu dalšího Středoevropského Magisu, letního mezinárodního setkání ignaciánské mládeže. Letos se bude konat 19. - 27. července. Po experimentech v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku bude následovat společné setkání v Budapešti. Účastníci víkendu si představili jednotlivé experimenty, prohlédli si místo setkání a diskutovali o společném programu. Nechyběly ani společné modlitby, slavení liturgie a noční prohlídka Budapeště. (Foto: Monika Stašková, fotoarchiv Magis)

Starší fotogalerie


Náš tip

Kardinál Tomáš Špidlík SJ – starec a teolog nerozdělené církve

Kompletní bibliografie 1938–2011
Pavel Ambros

Kompletní bibliografie kardinála Tomáše Špidlíka SJ je čtenáři předkládána po důkladném studiu celého jeho díla, databází doma i v zahraničí a archivních dokumentů. Představuje neocenitelný nástroj pro každého, kdo se chce svědomitě zabývat jeho osobou, dílem, a hlavně duchovním dědictvím. Odráží celek tajemství života kardinála Špidlíka, kterému pro soulad teologie a duchovního odkazu přináleží z tradice zaužívaný titul starec...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

1. Aby mentálně postižené osoby byly obklopeny láskou a pomocí, kterou potřebují k důstojnému životu.
2. Aby křesťané inspirováni Božím slovem sloužili chudým a trpícím.
3. Za moudrost a Ducha Svatého pro všechny děti a studenty, jejich rodiče a učitele.
více »

Nejbližší akce

Slavnostní bohoslužba s Missou solemnis, vzpomínka na P. Josefa Cukra


Večer s papežem Františkem


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Kontemplativní exercicie s Janem Šedivým (Kurz 058)


Duchovní cvičení - II. týden


Duchovní cvičení s Pannou Marií


Ignaciánské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil