Dnes je 23. 7. 2014  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Jezuitou dnes
Domy, kontakty
Akce

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Fotogalerie

Živé kameny v Mnichově

Neděle, 29.9.13
Ve dnech 25. až 29. září se v Mnichově uskutečnilo další z řady mezinárodních setkání pořádaných v rámci jezuitského projektu Živé kameny. Do Bavorska přijeli mladí dobrovolníci z Itálie, Portugalska a České republiky, aby společně s členy místní skupinky Živých kamenů nabízeli turistům z celého světa, kteří se v těchto dnech do Mnichova sjížděli především kvůli Oktoberfestu, bezplatné komentované prohlídky v jezuitském kostele sv. Michala. (Foto: Jan Rosík)

Velehradské dialogy 2013 – Mezi akcí a kontemplací

Pátek, 6.9.13
Ve dnech 1. až 3. září 2013 se ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje letos již počtvrté sešli teologové z České republiky a Slovenska. Hlavním tématem Velehradských dialogů tentokrát byla „Křesťanská identita mezi akcí a kontemplací. Konat Boží skutky, nebo vidět jeho slávu?". Toto ekumenické fórum již tradičně tvořila řada přednášek, workshopů a diskuzí a nechyběla ani společná modlitba. (Foto: Robert Svatoň)

Přenesení ostatků Antonína Zgarbíka

Neděle, 25.8.13
Při příležitosti 100. výročí narození Antonína Zgarbíka SJ, jednoho z nejvýznamnějších českých mučedníků z doby komunismu a někdejšího jezuitského viceprovinciála, byly v neděli 25. srpna přeneseny jeho tělesné pozůstatky z rodných Jankovic na Velehrad, kde byly - podle Zgarbíkova přání - uloženy v jezuitském hrobě na místním hřbitově. Slavností bohoslužbě předsedal představený české jezuitské provincie Josef Stuchlý SJ. Kázání, protkané osobními vzpomínkami na otce Zgarbíka, pronesl Ludvík Armbruster SJ. (Foto: František Ingr)

Rytířské tábory 2013 - 6. turnus

Úterý, 20.8.13
Šestý turnus jezuitských rytířských táborů v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se konal v termínu 10. až 20. srpna. Nesl název "Staň se rytířem!" a byl určen pro "panoše", kteří se teprve chtějí stát rytíři. (Foto: Tomáš Novák)

Živé kameny „na konci světa“

Neděle, 18.8.13
Od 19. července do 18. srpna se uskutečnilo další mezinárodní setkání Živých kamenů. Mladí dobrovolníci se tentokrát vydali až na samotný "konec světa“ - do Santiaga de Compostella, kde přijímali tisíce poutníků z celého světa a pomáhali jim odhalit krásu a hloubku uměleckých děl starobylé katedrály, která vyrostla nad hrobem sv. Jakuba Většího. Setkání bylo rozděleno do čtyř turnusů a celkem se ho zúčastnilo zhruba šedesát dobrovolníků z celé Evropy. K mladým lidem ze Španělska, Itálie, Portugalska, Angoly, Německa, Švýcarska a Slovenska se přidaly také dvě Češky. Dobrovolníky doprovázelo dvanáct jezuitů a jedna řeholní sestra s ignaciánskou spiritualitou. (Foto: archiv Pietre Vive)

Rytířské tábory 2013 - 5. turnus

Sobota, 10.8.13
Pátý turnus letošních jezuitských rytířských táborů v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se konal od 31. července do 10. srpna a jeho hlavním tématem bylo "Zrušte templáře!". (Foto: Tomáš Novák)

Poutní mše na slavnost sv. Ignáce 2013

Středa, 31.7.13
Poslední červencový den si jezuité každoročně připomínají zakladatele svého řádu sv. Ignáce. Při této příležitosti se konala slavnostní bohoslužba ke cti tohoto významného světce celosvětové církve v pražském kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Jako "poutní kazatel" letos pozvání přijal P. Pavel Kuneš, který v tomto kostele působil v letech 1966-1969 (Foto Ivan Dobrovolský).

Rytířské tábory 2013 - 4. turnus

Středa, 31.7.13
Čtvrtý turnus letošních jezuitských rytířských táborů v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se konal od 21. do 31. července a jeho hlavním tématem bylo "Dorťasovo tažení II". (Foto: Tomáš Novák)

Magis v Brazílii III. - Rio de Janeiro

Neděle, 28.7.13
Od 22. do 28. července se všichni účastníci Magisu opět setkali, a to již v Riu de Janeiru. Zázemí jim poskytla jezuitská škola Colégio Santo Inácio s přilehlým kostelem sv. Ignáce, které se nacházejí v centru města přímo pod kopcem Corcovado se slavnou sochou Krista. Vedle společného programu Světového dne mládeže se mladí lidé zúčastnili i speciálního Magis-programu a také měli možnost prohlédnout si město a jeho přírodní i umělecké krásy. (Foto: Pavlína Čiháčková, Eva Vahalíková)

Středoevropský Magis

Neděle, 28.7.13
Ve dnech 20. až 25. července 2013 se skupinka šesti mladých lidí z České republiky vydala na první Středoevropský Magis (Central Europe Magis, CE MAGIS), který se uskutečnil na Slovensku a v Maďarsku. Někteří z nich se s experimentem Magis Fidei vydali na putování přírodou Slovenského ráje a poznávali historické památky svěcící o víře našich předků. Další v Ružomberku nacvičovali zpěvy z Taizé. Jedna účastnice v Ignatian EcoGroup pomáhala vyčistit park jezuitského domu v Ivanke pri Dunaji a jeden účastník se v experimentu Zrcadlení duše učil modlit se pomocí meditativního tance. Pak se ve dnech 26. až 28. července všichni sešli v Ružomberku na slovenském národním setkání R 13 a společně oslavili Světový den mládeže. (Foto CE MAGIS).

< předcházející   další >


Náš tip

Svatí Cyril a Metoděj mezi námi

Vybrané otázky cyrilometodějské tradice. Bibliografie 1990–2011
Tomáš Špidlík - Pavel Ambros

Má Cyril a Metoděj co říci dnešnímu člověku? Neprovokuje nás slovo apoštol Slovanů? Z jakých důvodů vyslovujeme jejich jména s neklidem? A jak vůbec obstojí před kritickým pohledem současné historie tvrzení, že s pomocí „věrozvěstů“ nahlížíme dokonce identitu vlastního národa? Kardinál Tomáš Špidlík je tu kompetentním průvodcem. Sborník Centra Aletti je věnován životu a poslání Cyrila a Metoděje: zpřístupňuje zásadní kardinálovy studie...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

1. Aby sportovní události vždy přispívaly k rozvoji bratrství mezi národy a k růstu lidskosti.
2. Aby Duch Svatý podporoval dílo laiků, kteří hlásají evangelium v nejchudších zemích.
3. Aby ti, kdo žijí ve svornosti, vytrvali a ti, kteří jsou v rozepři, se obrátili k lásce.
více »

Nejbližší akce

Středoevropský Magis


Zachraňte templáře!


Stát se rytířem!


Duchovní klima v Evropě v době obnovení Tovaryšstva Ježíšova


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení


Ekumenická duchovní obnova


Duchovní cvičení


Rekolekce pro rodiny (kurz 053)


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil