Dnes je 22. 10. 2014  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Jezuitou dnes
Domy, kontakty
Akce

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Fotogalerie

Setkání evropských provinciálů v Římě

Středa, 23.10.13
V týdnu od 17. do 23. října se na generální kurii jezuitského řádu v Římě uskutečnilo pravidelné každoroční setkání představených jezuitských provincií v Evropě a na Blízkém východě. Zasedání se vedle provinciálů zúčastnil také otec generál, jeho tři asistenti pro Evropu, prezident Konference evropských provinciálů a pozvaní hosté. Českou provincii zastupoval její představený P. Josef Stuchlý SJ. (Foto: CEP, The Jesuit Conference of European Provincials)

Kolaudace Studentského centra na Žižkově

Pondělí, 21.10.13
V pondělí 21. října v podvečer zahájili studenti z pražského Vysokoškolského katolického hnutí činnost nového Studentského centra na Žižkově. Během kolaudace se hosté seznámili s historií Vysokoškolského katolického hnutí Praha a jeho současní radní jim představili aktivity, které VKH studentům nabízí. Po požehnání prostoru následoval společný přípitek a neformální část v podobě interaktivních her. (Foto: archiv VKH Praha)

Podzimní výlet 2013 do Broumova

Sobota, 12.10.13
Výlet v sobotu 12. října do Broumova v severozápadních Čechách u hranic s Polskem. Navštívili jsme kdysi významné benediktinské opatství, které je v současnosti administrované z pražského Břevnova a které vlastní např. kopii tzv. turínského plátna, dále pak farní kostel sv. Petra a Pavla, starobylý dřevěný hřbitovní kostelík Panny Marie a kapli a chatu Hvězda v broumovských skalách. Odkaz na galerii s větší velikostí fotografií, s popisky a možností stahování viz webová verze Zpravodaje - listopad 2013. (Foto: Ladislav Nosek)

Živé kameny v Mnichově

Neděle, 29.9.13
Ve dnech 25. až 29. září se v Mnichově uskutečnilo další z řady mezinárodních setkání pořádaných v rámci jezuitského projektu Živé kameny. Do Bavorska přijeli mladí dobrovolníci z Itálie, Portugalska a České republiky, aby společně s členy místní skupinky Živých kamenů nabízeli turistům z celého světa, kteří se v těchto dnech do Mnichova sjížděli především kvůli Oktoberfestu, bezplatné komentované prohlídky v jezuitském kostele sv. Michala. (Foto: Jan Rosík)

Velehradské dialogy 2013 – Mezi akcí a kontemplací

Pátek, 6.9.13
Ve dnech 1. až 3. září 2013 se ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje letos již počtvrté sešli teologové z České republiky a Slovenska. Hlavním tématem Velehradských dialogů tentokrát byla „Křesťanská identita mezi akcí a kontemplací. Konat Boží skutky, nebo vidět jeho slávu?". Toto ekumenické fórum již tradičně tvořila řada přednášek, workshopů a diskuzí a nechyběla ani společná modlitba. (Foto: Robert Svatoň)

Přenesení ostatků Antonína Zgarbíka

Neděle, 25.8.13
Při příležitosti 100. výročí narození Antonína Zgarbíka SJ, jednoho z nejvýznamnějších českých mučedníků z doby komunismu a někdejšího jezuitského viceprovinciála, byly v neděli 25. srpna přeneseny jeho tělesné pozůstatky z rodných Jankovic na Velehrad, kde byly - podle Zgarbíkova přání - uloženy v jezuitském hrobě na místním hřbitově. Slavností bohoslužbě předsedal představený české jezuitské provincie Josef Stuchlý SJ. Kázání, protkané osobními vzpomínkami na otce Zgarbíka, pronesl Ludvík Armbruster SJ. (Foto: František Ingr)

Rytířské tábory 2013 - 6. turnus

Úterý, 20.8.13
Šestý turnus jezuitských rytířských táborů v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se konal v termínu 10. až 20. srpna. Nesl název "Staň se rytířem!" a byl určen pro "panoše", kteří se teprve chtějí stát rytíři. (Foto: Tomáš Novák)

Živé kameny „na konci světa“

Neděle, 18.8.13
Od 19. července do 18. srpna se uskutečnilo další mezinárodní setkání Živých kamenů. Mladí dobrovolníci se tentokrát vydali až na samotný "konec světa“ - do Santiaga de Compostella, kde přijímali tisíce poutníků z celého světa a pomáhali jim odhalit krásu a hloubku uměleckých děl starobylé katedrály, která vyrostla nad hrobem sv. Jakuba Většího. Setkání bylo rozděleno do čtyř turnusů a celkem se ho zúčastnilo zhruba šedesát dobrovolníků z celé Evropy. K mladým lidem ze Španělska, Itálie, Portugalska, Angoly, Německa, Švýcarska a Slovenska se přidaly také dvě Češky. Dobrovolníky doprovázelo dvanáct jezuitů a jedna řeholní sestra s ignaciánskou spiritualitou. (Foto: archiv Pietre Vive)

Rytířské tábory 2013 - 5. turnus

Sobota, 10.8.13
Pátý turnus letošních jezuitských rytířských táborů v Budkovicích nedaleko Ivančic u Brna se konal od 31. července do 10. srpna a jeho hlavním tématem bylo "Zrušte templáře!". (Foto: Tomáš Novák)

Poutní mše na slavnost sv. Ignáce 2013

Středa, 31.7.13
Poslední červencový den si jezuité každoročně připomínají zakladatele svého řádu sv. Ignáce. Při této příležitosti se konala slavnostní bohoslužba ke cti tohoto významného světce celosvětové církve v pražském kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Jako "poutní kazatel" letos pozvání přijal P. Pavel Kuneš, který v tomto kostele působil v letech 1966-1969 (Foto Ivan Dobrovolský).

< předcházející   další >


Náš tip

Kardinál Tomáš Špidlík SJ – starec a teolog nerozdělené církve

Kompletní bibliografie 1938–2011
Pavel Ambros

Kompletní bibliografie kardinála Tomáše Špidlíka SJ je čtenáři předkládána po důkladném studiu celého jeho díla, databází doma i v zahraničí a archivních dokumentů. Představuje neocenitelný nástroj pro každého, kdo se chce svědomitě zabývat jeho osobou, dílem, a hlavně duchovním dědictvím. Odráží celek tajemství života kardinála Špidlíka, kterému pro soulad teologie a duchovního odkazu přináleží z tradice zaužívaný titul starec...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

1. Za oblasti světa zasažené válkou a násilím, aby jim Pán daroval pokoj a mír.
2. Aby oslavy Světového dne misií probudily v každém věřícím nadšení k hlásání evangelia po celém světě.
3. Aby nás úcta k Panně Marii vedla k pozornosti vůči Božímu slovu a k pohotové službě bližním.
více »

Nejbližší akce

Kurz Alfa v Brně “u jezuitů“


Kurz Alfa v Brně “u jezuitů“


Kurz Alfa v Brně “u jezuitů“


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie pro kněze


Ignaciánské exercicie (Kurz 063)


Duchovní obnova nejen pro členy Rytířstva Neposkvrněné


Duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil