Štěpán Pongrác
Štěpán Pongrác se narodil roku 1583. Spolu se sv. Melicharem Grodeckým a sv. Markem Křiževčaninem (ostřihomským kanovníkem) patří mezi tzv. "košické mučedníky". Všichni tři studovali na jezuitské koleji ve Štýrském Hradci a jako mladí kněží přišli společně do Košic na východním Slovensku, tehdy téměř úplně protestantských.
Při obléhání Košic sedmihradským vévodou Gabrielem Bethlenem (vůdcem vojska byl Jiří Rákoszy) byli všichni tři vydáni košickou městskou radou na žádost Rákoszyho do jeho rukou, když slíbil, že pak nedovolí plenění města. Ve městě byla totiž většina protestantů, katolických rodin bylo jen asi dvě stovky.
Zpočátku se s nimi zacházelo dobře, vězněni byli ve vlastní jezuitské rezidenci. Věznitelé se je ale stále tvrdším způsobem snažili přimět k odpadu od katolické církve. Když se nepoddali, začalo roku 1619 kruté sadistické mučení. Výmluvně o tom svědčí pozdější poznámka městského kata, který poté, co zahlédl jejich mrtvoly, prohlásil: "Byli tak ztýráni a zmrzačeni, že já bych to tak nikdy nedokázal, třebaže jsem v těchto věcech odborník."
Zajatci byli mučeni postupně. Nejprve přišla řada na Marka, potom na Štěpána a nakonec na Melichara. Nejbolestnější byla určitě Štěpánova smrt. Tento jezuita totiž při krutém mučení omdlel a katani v domnění, že je už mrtev, pohodili jeho tělo spolu s ostatními do stoky, kde se pak ještě skoro celý den trápil, než opravdu skonal. V noci nato byly však mrtvoly vytaženy a pochovány nablízku do země.
|
Ignaciánský rok 20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za starší lidi
Modleme se za starší lidi, kteří představují kořeny a paměť lidu, aby jejich zkušenosti a moudrost pomáhaly nejmladším dívat se do budoucnosti s nadějí a odpovědností.
Národní úmysl
Za české předsednictví Evropské unie
Modleme se, aby české předsednictví Evropské unie přispělo k jednotě mezi zeměmi našeho kontinentu a k obnově křesťanských hodnot.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|