Kdo jsme / Světci Dnes je 28. 6. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Petr Klaver

Narodil se roku 1580 v Katalánsku (Španělsko) a do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil ve 22 letech. Během studia filozofie na španělském ostrově Mallorka byl získán svatým vrátným Alfonsem Rodriguezem pro misii v Novém světě. V roce 1610 přistál v Cartageně (dnes v Kolumbii) a dostal se pod vliv otce Alonsa de Sandovala, jezuity, který zasvětil svůj život místním otrokům. Zde v roce 1616 přijal kněžské svěcení a začal práci mezi otroky, která trvala 33 let; stal se "otrokem otroků".

Obchod s otroky přinášel nevinným africkým obětem nesmírné utrpení a jejich duchovní bída nebyla menší než fyzická. Otec Klaver jim byl k dispozici od okamžiku, kdy loď přistála v Cartageně; jeho snahou bylo pomoci jim na těle i na duši. Působil jako lékař, sběratel almužen, učitel, ošetřovatel nemocných a přirozeně jako kněz. Krátce před svou smrtí jednou řekl, že prý během čtyř desetiletí svého působení v Cartageně pokřtil asi 300 000 černochů. Byl proto už za svého života nazýván "apoštolem černochů". Navzdory tvrdému životu se dožil 74 let. Poslední čtyři roky života byl však vážně nemocen a zpola ochrnul. Tento svůj úděl přijímal s velikou pokorou. V roce 1896 byl prohlášen patronem černošských misií.


Náš tip

Teologie stvoření

Reflexe o ekologii

Robert Murray

Anglický jezuita Robert Murray (1925), proslulý biblista, profesor patrologie a znalec syrských otců na Heythrop College v Londýně, také osobní přítel J. R. R. Tolkiena, promýšlí dílo stvoření v souvislosti s dobře „uspořádaným domem“ lidských vztahů: s ekologií živého srdce. Životní prostředí, jak je teolog pojímá, poukazuje na zakotvenost ve vztazích Stvořitele...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Zastavení obchodu se zbraněmi
Za představitele národů, aby se dohodli na rozhodnutích ukončujících obchod se zbraněmi, které jsou příčinou mnoha nevinných obětí.
Národní úmysl: Za naše biskupy, aby vždy podporovali misijní společenství a usilovali tak o ideál prvních křesťanských společenství, ve kterých věřící měli jedno srdce a jednu duši (EG, č. 31).
více »

Nejbližší akce

Středoevropský Magis


Živé kameny na Svatojakubské cestě


Živé kameny v Santiagu de Compostela


Gotické katedrály ve Francii


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské duchovní cvičení


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

Kalendárium

Památka pěti jezuitských světců

Jezuité šiřiteli úcty k Božskému Srdci


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil