Kdo jsme / Světci Dnes je 12. 12. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Petr Klaver

Narodil se roku 1580 v Katalánsku (Španělsko) a do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil ve 22 letech. Během studia filozofie na španělském ostrově Mallorka byl získán svatým vrátným Alfonsem Rodriguezem pro misii v Novém světě. V roce 1610 přistál v Cartageně (dnes v Kolumbii) a dostal se pod vliv otce Alonsa de Sandovala, jezuity, který zasvětil svůj život místním otrokům. Zde v roce 1616 přijal kněžské svěcení a začal práci mezi otroky, která trvala 33 let; stal se "otrokem otroků".

Obchod s otroky přinášel nevinným africkým obětem nesmírné utrpení a jejich duchovní bída nebyla menší než fyzická. Otec Klaver jim byl k dispozici od okamžiku, kdy loď přistála v Cartageně; jeho snahou bylo pomoci jim na těle i na duši. Působil jako lékař, sběratel almužen, učitel, ošetřovatel nemocných a přirozeně jako kněz. Krátce před svou smrtí jednou řekl, že prý během čtyř desetiletí svého působení v Cartageně pokřtil asi 300 000 černochů. Byl proto už za svého života nazýván "apoštolem černochů". Navzdory tvrdému životu se dožil 74 let. Poslední čtyři roky života byl však vážně nemocen a zpola ochrnul. Tento svůj úděl přijímal s velikou pokorou. V roce 1896 byl prohlášen patronem černošských misií.


Náš tip

Dějiny filosofie III.

Od Ockhama k Suárezovi
Frederick Copleston

Třetí díl 11tisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona zahrnuje dobu od Ockhama k Suárezovi. Jde tudíž o dobu od vrcholného středověku po raný novověk. Uznávaná autorita v oboru dějin filosofie, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.) se ve vědeckém světě skvěle osvědčil. Jeho text vždy...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Senioři
Za seniory, aby našli v rodinách a v křesťanských společenstvích oporu a mohli se moudrostí a zkušeností podílet na předávání víry a výchově nových generací.
Národní úmysl: Za vytrvalost v modlitbě (EG, č. 281,282).
více »

Nejbližší akce

Dny víry u Ignáce


Studentský Velehrad 2018


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro mládež 18-30 let


Povoláním člověk


Duchovní cvičení pro ty, kdo přijali iniciační svátosti v dospělosti


Škola modlitby Lectio Divina


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil