Kdo jsme / Světci Dnes je 28. 4. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Petr Klaver

Narodil se roku 1580 v Katalánsku (Španělsko) a do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil ve 22 letech. Během studia filozofie na španělském ostrově Mallorka byl získán svatým vrátným Alfonsem Rodriguezem pro misii v Novém světě. V roce 1610 přistál v Cartageně (dnes v Kolumbii) a dostal se pod vliv otce Alonsa de Sandovala, jezuity, který zasvětil svůj život místním otrokům. Zde v roce 1616 přijal kněžské svěcení a začal práci mezi otroky, která trvala 33 let; stal se "otrokem otroků".

Obchod s otroky přinášel nevinným africkým obětem nesmírné utrpení a jejich duchovní bída nebyla menší než fyzická. Otec Klaver jim byl k dispozici od okamžiku, kdy loď přistála v Cartageně; jeho snahou bylo pomoci jim na těle i na duši. Působil jako lékař, sběratel almužen, učitel, ošetřovatel nemocných a přirozeně jako kněz. Krátce před svou smrtí jednou řekl, že prý během čtyř desetiletí svého působení v Cartageně pokřtil asi 300 000 černochů. Byl proto už za svého života nazýván "apoštolem černochů". Navzdory tvrdému životu se dožil 74 let. Poslední čtyři roky života byl však vážně nemocen a zpola ochrnul. Tento svůj úděl přijímal s velikou pokorou. V roce 1896 byl prohlášen patronem černošských misií.


Náš tip

Mlčení

Šúsaku Endó

Mlčení japonského spisovatele Šúsaku Endóa (1923–1996) je drsný a zároveň poetický i myšlenkově bohatý příběh o zániku křesťanské misie v Japonsku v 17. století. Téma, které o něco dříve zpracoval i český spisovatel Jaroslav Durych v rozsáhlé epopeji Služebníci neužiteční, Endó pojal z neobvyklé perspektivy japonského katolického křesťana...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé
Za mládež, aby uměla velkodušně odpovědět na vlastní povolání a vážně uvažovala i o možnosti zasvětit se Bohu v kněžství a zasvěceném životě.
Národní úmysl: Za mladé lidi, aby nacházeli odvahu otevřít srdce pro Boží lásku. Také za požehnání a trvalé duchovní plody letošního srpnového celostátního setkání mládeže v Olomouci.
více »

Nejbližší akce

Barokní jezuitské Klatovy 2017


Duchovně-odpočinkový pobyt s P. Františkem Líznou


Absolventský Velehrad


Brněnská pouť do Křtin


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Nazírání Písma svatého


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


více »

Kalendárium

Památka Josefa Marie Rubia


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil