Dnes je 16. 12. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Výpis diskusních příspěvků

Příspěvky ke článku: Prezident Klaus národním bavičem

David Korda 1.3.11 20:02

Pan president je skutečným komikem

Ano, ale také tím, že neovládá ono největší umění všech velkých lidí a to umění včas odejít a tím se stává stále komičtější figurkou, která budí spíše trpné úsměvy.

Vložit reakci


Jan Malík 2.3.11 11:35

"Velikán" Klaus

Nejenže prezident Klaus přirovnal Mons. T. Halíka k P. Koniášovi, ale ještě veřejně zpochybnil jeho víru. To považuji za zvláště hanebné od člověka, jehož filosofické názory jsou přes mocný populismus zcela nečitelné. Navíc tak očernil duchovního, jehož celý život je důkazem o hloubce víry.
Nejsmutnější však je, že úřad tohoto prezidenta považuje český národ za nejdůvěryhodnější ústavní instituci. Asi sem ten smích ze zahraničí není dost slyšet.
Jan Malík

Vložit reakci


Jakub Nekola 2.3.11 13:51

Koniáš

Klaus zřejmě nic neví o posledních historických studiích, co se týče Antonína Koniáše a jeho přínosu české kultuře (viz http://www.jesuit.cz/clanek.php?id=591). Chtěl si asi jen zchladit žáhu na Halíkovi a zřejmě vyjádřit něco v tom smyslu, že je prostě zástupce všech možných špatností... ;-)

Vložit reakci


Zdeněk Novotný 4.3.11 12:47

křižování?

dobrý den,
jsem jen příležitostný, byť vděčný čtenář www.jesuit.cz, ale v souvislosti s opravdu fanatickou reakcí na výroky prezidenta Klause mám rozpaky nad reakcemi na jeho výroky na adresu pana Halíka. Tento člověk mi přijde již mnoho let stižen duchovní pýchou spojenou s elegantní verbální i písemnou rétorikou, což je často následně problém u úzce uvažujících lidí, kteří často jeho argumentačním vyjádřením podléhají. Škoda, že i tento web se snížil ke komentáři této přestřelky, protože já za panem Halíkem a jeho postoji nevidím nic jiného než osobní ambice, zvláště v souvislosti s budoucí přímou volbou prezidenta, kde, když ne jako kandidát, jistě chce vystupovat jako opora vítěze. Že tento jistě nesdílí hodnoty pana Klause je zřejmé. Proč ale kvůli rozdílnému názoru dělat takové divadlo??? Ano, četl jsem že TV NOE uvede dokonce pořad o p. Halíkovi ... nicméně to nemění nic na skutečnosti, že tento člověk je navýsost plodný autor, který ale NIC neříká ... jen slova bez obsahu. Vidím v něm jen intelektuálního akrobata, který podřizuje vše jen svému pohledu na svět. Toto samé kritizuje, ale bez argumentace, jen lacinými frázemi. Nehledám pravdu mezi Klausem a Halíkem, ta je úplně jinde, jen mě mrzí, že i zde je jen jedna z těch dvou nesprávných.
Omlouvám se za kostbatost, ale vyjádřit fakt, že u víry a Boha jde o zcela jiné hodnoty a způsoby vnímání
mi dělá potíže..
Z.N.

Vložit reakci


Jan Regner 10.3.11 12:38

Re: křižování?

Zdeňku, dovolte mi pár skromných poznámek k vašemu příspěvku. Mluvíte v něm o „fanatické reakci“. Doufám, že se tak nevyjadřujete o mém nadlehčeném fejetonu, protože to by bylo opravdu nedorozumění. Mělo jít totiž jen o úsměvnou nadsázku a mávnutí ruky, nikoli tedy nějakou nadšeneckou podporu Tomáše Halíka a stejně nesebekritickou polemiku s prezidentem Klausem. Jen se prostě obávám, že srovnání Halík-Koniáš je zcela mimo mísu a prozrazuje jen ignoranci těch, kdo se ho dopouštějí. Nezávislí historikové zabývající se poctivě touto problematikou dnes vědí, že Koniášovi nasadil psí hlavu Alois Jirásek v románu Temno. Ten je ovšem fabulací a s dějinným předobrazem má pramálo společného. To by ale bylo na dlouhou debatu.
Odpusťte, ale opravdu nevím, co má společného cyklus pořadů v TV NOE o knihách Tomáše Halíka s meritem věci. Snad se nepokoušíte naznačit, že jsem ve své reakci zaujatý?! Ten cyklus byl pro mě každopádně dobrou příležitostí se seznámit s myšlením tohoto autora natolik, abych mohl úspěšně polemizovat s bludným názorem, že Tomáš Halík „nic neříká“. Kolik jeho knih jste mimochodem přečetl, že to s takovou lehkostí tvrdíte? Věřte, že jeho myšlenky nepřijímám nekriticky, ale o to víc jsem přesvědčen, že především v oblasti teologie, religionistiky a sociologie náboženství má stokrát víc co říct, než Václav Klaus…
Jan Regner


Tento příspěvěk je reakcí na křižování?


Vložit reakci


René Franěk 6.3.11 13:00

Autor je neslušný člověk

Podle mne je pan Halík heretik, který se rád poslouchá. Co říci o duchovním, který schvaluje "humanitární" bombardování Bělehradu? Pan president není národním bavičem, je to jen přáním autora. Autor používá celkem sprostý řečnický obrat, který znali už ve starém Římě. Pokud autorovi dojdou argumenty k věci (ad rem), zaútočí na osobu (ad personam). K tomu nějaké to plivnutí na závěr, které už nikdy žádnými argumenty nesetřete, protože vždy něco ulpí.
Musím k autorovi článku podotknou, že už ve starém Římě se to nepovažovalo za slušné.
Jsem na těchto stránkách podruhé, ale nechápu, proč jesuité mají potřebu publikovat podobné články proti hlavě státu.
Zoo Chleby

Vložit reakci


Eva Latifova 9.3.11 14:13

Re: Autor je neslušný člověk

Naprosto souhlasím s příspěvkem pana Reného. Klaus je nejlepší prezident, jakého jsme měli a budeme mít a ironizovat skutečnost, že má názory, že je vzdělaný, že se nebojí své názory hájit, je opravdu hloupé a neslušné. Halík je heretik, už mnohokrát to potvrdil. Vždy jsem obdivovala jezuity, jejich misionářské působení a jejich horlivost ve víře , ale dnes se chovají podivně, hájí názory neslučitelné s jejich vlastní minulostí.

Tento příspěvěk je reakcí na Autor je neslušný člověk


Vložit reakci


Bronislav Kolegar 9.3.11 22:29

Re: Re: Autor je neslušný člověk

Mé sympatie pan Klaus už dlouho nemá a mým hlasem jako hlava státu nemluví. Vzdělaný určitě je, ale rozhodně ne ve všech oborech, ve kterých se tak vehementně vyslovuje. To mi připadá nepřiměřené a moc mi to nekoresponduje s jeho úctyhodným věkem.

Tento příspěvěk je reakcí na Re: Autor je neslušný člověk


Vložit reakci


Jan Regner 10.3.11 13:25

Re: Autor je neslušný člověk

Dovolte krátkou reakci, v které bych se rád pokusil předejít nedorozumění. Tak především: Ctím Václava Klause jako demokraticky zvolenou (byť s odřenýma ušima) hlavu našeho státu. Je mi líto, že si ho zároveň nemůžu vážit a být na něj hrdý. Pokud jsem napsal onen fejeton, pak hlavním důvodem bylo to, že poslední dobou vnímám, jak čím dál častěji Klaus ztrácí soudnost a jako osvícený panovník má zřejmě dojem, že jako prezident státu je oprávněn se vypovídat ke všemu hlava nehlava.
Člověk, který je pyšný a myslí si, že rozumí všemu, je k smíchu. A i jezuita je občan, který má právo si o tom udělat svůj názor. Navíc jsem se pohyboval posledních pár let v zahraničí, takže vím, o čem mluvím, když říkám, že v Evropě ho už málokdo bere vážně. A já dodávám, že pokud jde o pověst Česka, tak tento prezident nás více poškodil, než nám prospěl.
Nezlobte se, ale pokud jde o věcné argumenty (ad rem), tak pan prezident se o žádné také nepokoušel (aspoň pokud jde o jeho srovnání Koniáše a Halíka), takže není s čím polemizovat. Zato je čemu se pousmát...
Pokud jde o váš neslušný útok ad personam, že totiž je Tomáš Halík heretikem, hledám marně vaše argumenty ad rem, po kterých tak voláte. Nepíšete v jaké otázce a proč je heretikem, jen proklamujete. Vidím tu tedy jistou disproporci.

Tento příspěvěk je reakcí na Autor je neslušný člověk


Vložit reakci


Paula Fassati 10.3.11 16:32

Re: Re: Autor je neslušný člověk

Mnoho lidí z nějakého důvodu rádo opakuje frázi, že Tomáš Halík je heretik - nikdy nikdo z nich neříká proč a nikdo z nich Halíka podle mé zkušenosti blíže nezná (dost těžko by jako heretik také dostal např. nedávné ocenění od arcibiskupa a papeže atd.). Ti, kdo mají možnost vidět do jeho života blíže, vidí jeho extrémní nezištnou pacovitost, únavu a nikdy nekončící snahu o šíření křesťanských hodnot ve světě, a vědí, že veškerá jeho snaha (ať už někdy zdánlivě příliš mediálně spjatá s jeho osobou) je motivována a současně ohodnocena jediným: šířením Kristovy lásky a pravdy. Samozřejmě, že má chyby, jako my všichni (však se o svých chybách také sám zmiňuje narozdíl od těch, kdo ho kritizují), ale stále nevidím důvod, proč by měl být pranýřován (např. za zištné sebeprosazování) jenom proto, že jako jeden z mála zástupců církevního světa je schopen psát knihy o víře pro široké publikum a promlouvat do médií o společenských záležitostech (sám neustále vyzývá nás skryté, abychom to konečně vzali za něj, ale my jaksi stále stojíme raději opodál - jít s kůží na trh totiž není jen tak, že:-). Vy, kdo ho neznáte, uvádějte prosím konkrétní argumenty a než je začnete vyjadřovat veřejně, prodiskutujte je s ním osobně (např. emailem - každý den do noci poctivě odpovídá na desítky reakcí, které mu denně chodí). Možná budete překvapeni pokorou a moudrostí. Nebo si někdo opravdu myslí, že Halík žije na zámku ve zlatých komnatách a po večerech si libuje ve své slávě chystajíc se do prezidentského či arcibiskupského křesla? Pak o něm takový člověk opravdu nic neví - to je totiž to poslední, co by si kdy přál. Věřte, že nejšťastnější je každé léto ve skromné poustevně uprostřed lesů, kde je daleko od všech médií a tzv. "slávy či moci", oběd mu nechávají mniši za pařezem a on má konečně po všech těch mnohdy zbytnělých a neodpostatnělých bitvách a nařčeních proti herezím apod. čas jen na pořádné a podstatné věci a hledání (a nemyslím tím hledání svého prospěchu, ale Pravdy, jejíž držitelem se ale nikdy nebude cítit). Zkuste se ho zeptat z očí do očí.
Paula Fassati

Tento příspěvěk je reakcí na Re: Autor je neslušný člověk


Vložit reakci


René Franěk 24.3.11 16:41

Re: Re: Autor je neslušný člověk

Pane Regnere, pokud jste Jesuita, držte se svého kopyta. Politika a navážení se do mého presidenta se nehodí k práci Vašeho řádu, tedy pokud si nechcete zopakovat historii. Vaše dehonestování hlavy státu je mi stejně příjemné, jako by vám bylo, kdyby se někdo navážel do Sv. Otce. Máte jistě na starosti jinou užitečnou práci. Takto to vypadá, že se nudíte a poťouchle se bavíte. Stran mých "chybějících" argumentů, že je T. Halík heretik: asi jste "omylem" přehlédl že píši, že schvaloval a podporoval bombardování Bělehradu. Proti bombardování byl tenkráte i Sv. otec, a myslím, že jesuité byste s ním měli mít shodné názory. Více o herezi T. Halíka je v níže v diskusi.
Pokud jste skutečně Jesuitou, nemá cenu, abych tu s Vámi dále vedl disputaci, neb nemám asi takové IQ a vzdělání, jako Jesuita, a vy byste mne tu veřejně válcoval. Mimo to si myslím, že Vaše služba je jinde, a Čunek by vám měl dát více duchovní práce.
Distributor Coca coly má zakázáno, aby se s prodavači bavil o politice a o ženských. To se do Vašeho řádu ještě nedoneslo? Chcete, aby se lidé na vašich Jesuitských stránkách hádali o politice a o ženských? Jen tak dál, pane Regnere, asi tyto stránky přestanu navštěvovat.
René Franěk, Zoo Chleby .

Tento příspěvěk je reakcí na Re: Autor je neslušný člověk


Vložit reakci


Petr Peňáz 6.3.11 19:14

hradní hlava

Hradní hlava postrádá odborného poradce, kterého měli všichni řádní čeští králové; totiž šaška, který s jistým rizikem mohl králi říci, co si o jeho jednání myslí. Zpravidla měl král tím větší autoritu, čím více naslouchal svému šaškovi.
Dnešní poradci rozhodně takového středověkého šaška nezastoupí; možná ani nesmí.
Hradní hlava rozhodně není komik; to je úctyhodné řemeslo výjimečně schopných lidí. Hradní hlava, pokud ho někdo považuje za dalšího v řadě tatíčků, má nárok, aby se k němu choval podle známé biblické výzvy: Synu,měj otce v úctě...bude ti to připočteno k dobrému. Moje potíž je v tom, že ho za tatíčka nepovažuji; podobně ani jiné hradní hlavy, například Zimního krále. Svůj názor ale nemohu precizovat; nejsem a nebudu hradním šaškem.

Vložit reakci


René Franěk 24.3.11 16:16

Heretik Halík

Hereze prof. Tomáše Halíka jsou veřejnosti známy. Propaguje je ve svých knihách, článcích a častém vystupování v masmédiích. T. Halík prostřednictvím dialektických manipulací tvrdí, že křesťanství a buddhismus jsou v podstatě rovnocennými cestami ke spáse.T. Halík byl několikrát veřejně upozorněn, že se dopouští herezí.
T. Halík ve svých knihách popírá podstatu křesťanství a zesměšňuje základní pravdy víry – Kristovo Božství a Jeho vzkříšení a pokládá to za mýty a pohádky s dobrým koncem.“
Proto se na T.Halíka vztahuje prokletí apoštola Pavla: „Kdyby vám někdo hlásal jiné evangelium, i kdyby to byl anděl z nebe, anathema esto!“ (Gal 1,8)
Vložit reakciNáš tip

Z pokladnice otců

Tomáš Špidlík

Tomáš Špidlík sestavil čítanku duchovních textů osvědčených autorů křesťanského starověku. Tito otcové církve nás v mnoha situacích povzbuzují s konkrétními radami a svěžími impulzy. Jejich zkušenosti sestavil otec kardinál na každý den celého roku ve formě krátkého meditativního čtení....
více »


Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Budoucnost těch nejmladších
Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.
Národní úmysl: Ať se nám všem daří žít z moci Boží milosti a ať přinášíme dobré ovoce Božího Ducha pro tento svět.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

Kalendárium

Památka sv. Petra Kanisia


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil